Liz Cheney odpadła w republikańskich prawyborach do Izby Reprezentantów

Autor:
mjz/kab
Źródło:
Reuters

Liz Cheney, córka byłego wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, przegrała w republikańskich prawyborach do Izby Reprezentantów w stanie Wyoming - podała agencja AP w oparciu o wstępne wyniki głosowania. Cheney była jednym z polityków Partii Republikańskiej, którzy zagłosowali za impeachmentem Donalda Trumpa.

Zwyciężczynią wyścigu o partyjną nominację w wyborach do jedynego okręgu wyborczego w stanie została wspierana przez Trumpa prawniczka Harriet Hageman. Oznacza to, że prawdopodobnie przejmie mandat po Cheney po listopadowych wyborach w zdominowanym przez republikanów okręgu.

- Nasza praca jest daleka od zakończenia - oznajmiła polityk podczas przemówienia, w którym uznała swoją porażkę. Dodała, że mogłaby z łatwością pozostać kongresmenką, gdyby tylko zgodziła się z "kłamstwami prezydenta Trumpa na temat wyborów 2020 roku". Mimo porażki, deputowana jest wymieniana jako potencjalna kandydatka na prezydenta w republikańskich prawyborach przed wyborami 2024 roku.

Głosowała za impeachmentem Trumpa

Cheney, która do niedawna zajmowała w partii jedną z czołowych pozycji w Izbie Reprezentantów, znalazła się na marginesie ugrupowania po tym, jak w styczniu 2021 roku zagłosowała za impeachmentem Donalda Trumpa w związku z podżeganiem swoich zwolenników do szturmu na Kapitol 6 stycznia.

Od tej pory stała się gorliwą krytyczką byłego prezydenta i postawy własnej partii, oskarżając ich o zamach na demokrację. Cheney jest też wiceprzewodniczącą i jedną z dwóch republikanów zasiadających w komisji śledczej ds. wydarzeń 6 stycznia. Z tego powodu straciła swoją funkcję we władzach klubu partii w Izbie Reprezentantów i otrzymała formalną naganę ze strony partyjnej centrali.

Czytaj także: Przeszukania w rezydencji Donalda Trumpa

Porażka córki byłego wiceprezydenta

Porażka córki byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya oznacza, że szanse na utrzymanie mandatu w Izbie ma już tylko dwóch z 10 republikańskich deputowanych, którzy zagłosowali za impeachmentem. Reszta albo zrezygnowała z kandydowania, albo przegrała w prawyborach z kandydatami wspieranymi przez Trumpa. Z tego grona w listopadowych wyborach wystartują Dan Newhouse ze stanu Waszyngton oraz David Valadao z Kalifornii, którzy udanie przeszli przez prawybory.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości