TVN24 | Świat

Koronawirus na amerykańskim niszczycielu. Rośnie liczba zakażonych marynarzy

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Liczba marynarzy zakażonych koronawirusem na pokładzie niszczyciela USS Kidd wzrosła do 33. Jednostka znajduje się na Pacyfiku u wybrzeży Ameryki Południowej. Bilans ten jeszcze może wzrosnąć. Trwają testy załogi na obecność SARS-CoV-2 - poinformowała US Navy.

O wzroście liczby zakażonych marynarzy poinformowała w sobotę amerykańska marynarka wojenna. W ciągu doby liczba ta prawie się podwoiła. Jeszcze w piątek informowano o 18 zainfekowanych członkach załogi na pokładzie niszczyciela liczącego 350 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecna misja niszczyciela związana jest z działaniami antynarkotykowymi w USA - informuje amerykańska agencja Associated Press.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Marynarka wojenna USA podała w oświadczeniu, że zespół medyczny na pokładzie niszczyciela kontynuuje testy na obecność koronawirusa wśród członków załogi. Dwóch marynarzy zostało ewakuowanych do USA. Według przedstawicieli US Navy osoby na pokładzie USS Kidd noszą maski zabezpieczające N95 i inny sprzęt ochrony osobistej.

Niszczyciel USS KiddDVIDS/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Jacob Estes

Marynarka wojenna poinformowała, że w kierunku niszczyciela płynie amerykański okręt desantowy USS Makin Island - na wypadek, gdyby na morzu potrzebna była pomoc medyczna. Jednostka ta ma na pokładzie zespół chirurgów, możliwości zastosowania intensywnej opieki medycznej, a także respiratory i dodatkowe możliwości przeprowadzania testów.

USS Kidd to drugi okręt marynarki wojennej USA na morzu, który zgłosił przypadki zakażenia koronawirusem. Na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt zgłoszono ponad 850 przypadków infekcji wśród prawie 5000 członków załogi. Większość załogi lotniskowca została ewakuowana na kwarantannę na wyspę Guam na Pacyfiku, gdzie znajduje się amerykańska baza wojskowa.

W połowie kwietnia zmarł zakażony koronawirusem marynarz z USS Roosevelt. Przypadki SARS-CoV-2 stwierdzono na okręcie pod koniec marca. Kapitan okrętu Brett Crozier zwrócił się wtedy do władz z prośbą o pomoc, po czym został zwolniony za nierespektowanie wojskowej hierarchii dowodzenia.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sean Lynch/U.S. Navy