TVN24 | Świat

Stany Zjednoczone apelują do Korei Północnej o zakończenie prób rakietowych

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Wzywamy Koreę Północną do zaprzestania prowokacji - zaapelował do reżimu w Pjongjangu specjalny przedstawiciel USA do spraw Korei Północnej Sung Kim. Apel to efekt kolejnej próby północnokoreańskiej rakiety balistycznej. Amerykański dyplomata zapewnił, że Stany Zjednoczone nie mają "wrogich zamiarów wobec KRLD".

Korea Północna we wtorek przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej, a reżimowa agencja KCNA podała wówczas, że był to "udany sprawdzian nowego typu pocisku" wystrzeliwanego z okrętu podwodnego.

Była to piąta próba rakietowa Korei Północnej od początku września. Pjongjang w tym czasie testował między innymi pocisk dalekiego zasięgu, rakietę wystrzeloną z platformy kolejowej oraz pocisk przedstawiany jako hipersoniczny.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Przebywający w Seulu specjalny przedstawiciel USA do spraw Korei Północnej Sung Kim nazwał wtorkowy test Pjongjangu "prowokacją" i wezwał do zakończenia "niepokojących i bezproduktywnych" prób rakietowych. - Mamy nadzieję, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna pozytywnie zareaguje na nasze działania informacyjne – powiedział Sung Kim.

- Wzywamy Koreę Północną do zaprzestania tych prowokacji i innych destabilizujących działań i zaangażowania w dialog - zaapelował amerykański dyplomata. - Jesteśmy gotowi na spotkanie bez warunków wstępnych i jasno daliśmy już do zrozumienia, że Stany Zjednoczone nie mają żadnych wrogich zamiarów wobec KRLD - dodał.

Zwiększenie zdolności wojskowych

Mimo międzynarodowych sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Korea Północna pod przywództwem Kim Dzong Una znacznie zwiększyła swoje zdolności wojskowe. Pjongjang przeprowadził już kilka prób jądrowych i pomyślnie przetestował rakiety balistyczne zdolne do dotarcia do Stanów Zjednoczonych.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP