Kara śmierci znów w więzieniach federalnych. Zaplanowano pięć egzekucji


Departament sprawiedliwości USA przywrócił w czwartek po 16 latach możliwość stosowania kary śmierci przez federalny wymiar sprawiedliwości. Zaplanowano egzekucje pięciu więźniów federalnych, którzy zostali skazani za najcięższe morderstwa i zbrodnie seksualne.

"Kongres wyraźnie zezwolił na karę śmierci na mocy ustawy przyjętej przez przedstawicieli narodu w obu izbach Kongresu i podpisanej przez prezydenta" - poinformował w oświadczeniu prokurator generalny William Barr.

"Departament sprawiedliwości przestrzega rządów prawa" - podkreślił Barr, wskazując, że resort opowiada się za wykonywaniem wyroków zasądzonych przez wymiar sprawiedliwości. "Jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom" - zaznaczył prokurator.

Planowane egzekucje pięciu więźniów

Resort sprawiedliwości poinformował, że zaplanował egzekucje pięciu więźniów federalnych, którzy zostali skazani za najcięższe morderstwa i zbrodnie seksualne. Wszyscy ci skazańcy zostaną straceni poprzez wstrzyknięcie jednej substancji chemicznej - pentobarbitalu w miejsce stosowanej wcześniej w egzekucjach federalnych mieszanki trzech substancji.

Wyroki zostaną wykonane w grudniu tego roku i w styczniu 2020 roku.

Czwartkowa decyzja znosi nieformalne moratorium na federalną karę śmierci stosowane od czasu egzekucji w 2003 roku Louisa Jonesa Jr., 53-letniego weterana wojny w Zatoce Perskiej, za porwanie i zabójstwo 19-letniej żołnierki Tracie Joy McBride - pisze portal BBC.

Na karę śmierci czeka 62 więźniów federalnych

Kara śmierci została zakazana w USA na szczeblu stanowym i federalnym decyzją Sądu Najwyższego z 1972 roku, ale została przywrócona w 1988 roku. Zgodnie z danymi Centrum Informacji o Karze Śmierci w latach 1988-2018 w Stanach Zjednoczonych na śmierć zostało skazanych 78 osób, ale od tego czasu wykonano zaledwie trzy wyroki.

Obecnie na wykonanie kary śmierci czeka 62 więźniów federalnych, w tym Dżochar Carnajew, który podłożył bombę podczas maratonu w Bostonie w 2013 roku.

Autor: js//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: California Department of Corrections and Rehabilitation

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości