TVN24 | Świat

Gratulacje od światowych przywódców, prywatny list od królowej brytyjskiej

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta USA

Przywódcy z całego świata ślą gratulacje nowemu, 46. prezydentowi USA Joe Bidenowi i nowej wiceprezydent Kamali Harris. Kanclerz Niemiec Angela Merkel liczy na "nowy rozdział niemiecko-amerykańskiej przyjaźni". "Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron. CNN podała, że królowa Elżbieta II przesłała Joe Bidenowi prywatny list gratulacyjny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dzień inauguracji Joe Bidena na prezydenta USA i Kamali Harris na wiceprezydent nazwała świętem amerykańskiej demokracji, dodała, że liczy na nowy rozdział w niemiecko-amerykańskiej przyjaźni.

"Serdeczne gratulacje dla prezydenta USA Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z okazji waszej inauguracji - prawdziwego święta amerykańskiej demokracji. Z niecierpliwością czekam na nowy rozdział niemiecko-amerykańskiej przyjaźni i współpracy" - przekazał w środę na Twitterze słowa Merkel rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

- To dobry dzień dla demokracji. W USA stanęła ona przed ogromnymi wyzwaniami i przetrwała je. Mimo prób rozerwania amerykańskich struktur instytucjonalnych, pracownicy wyborczy i gubernatorzy, władza sądownicza i Kongres udowodnili swoją siłę. Odczuwam wielką ulgę, że dzisiaj Joe Biden zostanie zaprzysiężony jako prezydent USA i wprowadzi się do Białego Domu. Wiem, że wielu Niemców podziela moje uczucia - powiedział prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier wcześniej w środę w okolicznościowym nagraniu.

"Razem możemy sprostać wyzwaniom naszych czasów"

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II przesłała Joe Bidenowi prywatny list gratulacyjny - poinformowała stacja CNN. Nie ujawniono jego treści. "Jej wysokość wysłała prywatną wiadomość do Prezydenta Bidena jeszcze przed jego inauguracją" - cytują słowa rzecznika Pałacu Buckingham brytyjskie media.

Brytyjski premier Boris Johnson pogratulował Bidenowi na Twitterze. "Gratulacje dla Joe Bidena z okazji jego zaprzysiężenia na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz dla Kamali Harris i jej historycznej inauguracji. Amerykańskie przywództwo w sprawach, które mają znaczenie dla nas wszystkich jest kluczowe, od klimatu do pandemii COVID-19, i cieszę się, że będę współpracował z Prezydentem Bidenem" - napisał Boris Johnson.

ZAPRZYSIĘŻENIE JOE BIDENA NA 46. PREZYDENTA USA - RELACJA TVN24.PL

"Najlepsze życzenia w tym najważniejszym dniu dla narodu amerykańskiego! Jesteśmy razem. Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, aby chronić naszą planetę. Witamy ponownie w porozumieniu paryskim!" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Również szef włoskiego rządu złożył w środę na Twitterze życzenia Bidenowi i Harris. "To wielki dzień dla demokracji, którego znaczenie wykracza poza amerykańskie granice" – napisał. "Włochy są gotowe stawiać z USA czoła wyzwaniom międzynarodowej wspólnej agendy" - dodał premier Giuseppe Conte.

Orban życzy "sukcesów i zdrowia"

Premier Węgier Viktor Orban napisał w liście gratulacyjnym do Bidena, że minione cztery lata dowiodły, iż przyjazna i wzajemnie korzystna współpraca między Węgrami i USA skrywa w sobie w wielu sferach ogromne możliwości. Premier z zadowoleniem skonstatował, że okres ten otworzył nowe perspektywy w dwustronnych stosunkach w dziedzinie bezpieczeństwa, polityki energetycznej i gospodarki.

Szef rządu zapewnił, że władze w Budapeszcie są nadal w pełni zaangażowane w umacnianie stosunków węgiersko-amerykańskich na fundamencie wzajemnego szacunku i dobrej woli, "bazując na naszym sojuszu w NATO, na naszym zaangażowaniu w walce z terroryzmem i wspólnych dążeniach do zapewnienia Europie Środkowej alternatywnych źródeł energii". "Życzę Panu wielu sukcesów i zdrowia w wykonywaniu odpowiedzialnych obowiązków" - zakończył Orban.

Przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi premier mówił, że Węgry trzymają kciuki za zwycięstwo Trumpa. Jak podkreślił wraz z jego wyborem na prezydenta i przybyciem do Budapesztu nowego ambasadora Davida B. Cornsteina wszystko się zmieniło w węgiersko-amerykańskich stosunkach dwustronnych i Węgry poczuły ze strony Stanów Zjednoczonych otwartość, szczerość oraz przyjacielską bliskość.

Zaznaczył, że wcześniej nie sądził, by między dwoma krajami doszło do tak szerokiej współpracy w sferze dyplomatycznej i że Węgry będą wspólnie z USA działać w polityce międzynarodowej. Stosunki między Waszyngtonem a Budapesztem były za poprzedniej administracji amerykańskiej niezbyt dobre. USA znalazły się wśród krajów zarzucających Węgrom nadmierną centralizację władzy, a także podporządkowywanie władzom wykonawczym wymiaru sprawiedliwości, mediów i społeczeństwa obywatelskiego od przejęcia steru rządów przez Orbana w 2010 roku.

"Nasze kraje są więcej niż sąsiadami"

W oświadczeniu z okazji inauguracji prezydentury Bidena premier Kanady Justin Trudeau podkreślił, że "Kanadę i USA łączą wyjątkowo szczególne związki, zbudowane na wspólnym zobowiązaniu wobec wartości demokratycznych, wspólnych interesach i silnych związkach gospodarczych i dotyczących bezpieczeństwa". "Nasze kraje są więcej niż sąsiadami - jesteśmy bliskimi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami" - dodał.

Premier Kanady przypomniał dotychczasową współpracę Kanady i USA i zapewnił, że będzie ona kontynuowana w walce z pandemią COVID-19 i we wspieraniu zrównoważonej odbudowy gospodarczej.

"Będziemy współpracować na rzecz działań związanych z klimatem, wzrostem gospodarczym niepowodującym zanieczyszczeń, promujących inkluzywność i różnorodność, tworzyć dobre miejsca pracy dla klasy średniej i możliwości dla mieszkańców naszych krajów, jednocześnie wspierając gospodarkę, pokój i bezpieczeństwo u siebie i na całym świecie" - napisał Trudeau, podkreślając rolę współpracy z prezydentem Bidenem, wiceprezydent Kamalą Harris, ich administracją i Kongresem USA.

"Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę!"

"Najszczersze gratulacje" z okazji zaprzysiężenia na 46. prezydenta USA złożył Joe Bidenowi w środę wieczorem prezydent Andrzej Duda. "Liczę na bliską współpracę z panem, Panie Prezydencie, w zakresie dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę!" – napisał.

Gratulacje nowemu prezydentowi USA złożył także premier Mateusz Morawiecki. "Życzę powodzenia zarówno prezydentowi, jak i wiceprezydent Kamali Harris" – napisał w środę wieczorem na Twitterze premier. Morawiecki podkreślił, że "Polska uważa Stany Zjednoczone za filar globalnej wolności, stabilności i pokoju". Dodał, że nie może doczekać się współpracy z nowymi władzami USA.

"To będzie zdrowszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat"

"Gratulacje dla prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z okazji ich dzisiejszej inauguracji. To będzie zdrowszy, sprawiedliwszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat" - napisał na Twitterze dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Biden wcześniej zapowiedział, że unieważni decyzję USA o wyjściu z WHO, podjętą w lipcu zeszłego roku przez jego poprzednika Donalda Trumpa.

W kwietniu ubiegłego roku Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Wcześniej USA były płatnikiem największych składek na WHO.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl