TVN24 | Świat

Joe Biden podjął decyzję o ponownym wysłaniu wojsk do Somalii

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Joe Bidena poinformowali w poniedziałek, że prezydent USA zdecydował o ponownym wysłaniu amerykańskich żołnierzy do Somalii. Wysoki rangą urzędnik powiedział, że na miejsce uda się około 500 żołnierzy.

Prezydent Joe Biden podjął decyzję o ponownym wysłaniu amerykańskich żołnierzy do Somalii w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony dżihadystów z organizacji al-Szebab, powiązanej z Al-Kaidą - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele administracji USA.

Około 700 żołnierzy amerykańskich sił specjalnych szkoliło i doradzało armii somalijskiej - decyzję o wycofaniu tego kontyngentu podjął prezydent Donald Trump w grudniu 2020 roku. Biden postanowił, że żołnierze USA wrócą do Somalii i skoncentrują się na wspieraniu lokalnych sił w walce z al-Szebab.

Reuters: USA wyślą do Somalii mniej niż 500 żołnierzy

Oczekuje się, że obecność wojsk USA w Somalii w ramach odnowionego planu będzie teraz liczyć mniej niż 500 żołnierzy – powiedział Reutersowi wysoki rangą urzędnik administracji Bidena.

Somalia wstrząsana jest od 1991 roku licznymi wewnętrznymi konfliktami. Amerykańscy wojskowi zajmowali się w tam wcześniej m.in. szkoleniem komandosów z Brygady Danab, somalijskiej jednostki specjalnej, która miała reagować w sytuacjach kryzysowych w niestabilnym regionie Rogu Afryki.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Nick Kibbey

Pozostałe wiadomości