Miliardy dla armii, pieniądze na mur. Izba Reprezentantów zaaprobowała budżet federalny

TVN24


Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała we wtorek budżet federalny na rok budżetowy 2020, w wysokości 1,4 biliona dolarów. Przewiduje on między innymi wyasygnowanie prawie 1,5 miliardów na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz zniesienie programu opieki medycznej Obamacare. Do porozumienie między kongresmenami doszło mimo głębokich podziałów spowodowanych zaplanowanym na środę głosowaniem nad impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

Liczący w sumie ponad tysiąc stron pakiet dwóch ustaw o wydatkach rządu federalnego w roku budżetowym 2020, w przypadku zatwierdzenia przez Senat i podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa, oddali groźbę zawieszenia działalności rządu federalnego. W najbliższy piątek, 20 grudnia, wygasa bowiem obecne prowizorium budżetowe. Pakiet zapewniłby płynność finansową rządu federalnego do zakończenia roku budżetowego 2020, co stanie się 30 września.

Kolejny rok budżetowy, zgodnie z zasadami obowiązującymi w USA, rozpocznie się 1 października 2020 roku.

Budżet kompromisu

Mimo wezwań polityków z obu partii do oszczędności, pakiet ustaw budżetowych przyjęty przez Izbę Reprezentantów przewiduje wzrost wydatków rządowych w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym o 50 mld. dolarów.

Ten wzrost wydatków, zdaniem ekspertów niezależnego, ponadpartyjnego Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office - CBO), przyczyni się do wzrostu łącznego deficytu rządu federalnego w ciągu najbliższych 10 lat o 500 miliardów dolarów. To spowoduje z kolei wzrost długu publicznego, który obecnie wynosi ponad 23 biliony dolarów.

Największe fundusze przewidziane w nowym budżecie obejmują wydatki Departamentu Obrony, który w tym roku budżetowym otrzyma 738 miliardów dolarów, czyli o 22 miliardy więcej niż w roku ubiegłym. W finansowaniu Pentagonu znalazło się m.in. potwierdzenie zobowiązań wynikających z art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego i deklaracja współpracy wojskowej z Polską.

Pieniądze w budżecie na mur na granicy

Zaakceptowany we wtorek przez Izbę Reprezentantów pakiet dwóch ustaw budżetowych jest wynikiem kompromisu i zawiera punkty przychylające się do potrzeb obydwu stron.

Przewiduje m.in. wyasygnowanie w przyszłym roku fiskalnym 1,375 miliarda USD na spełnienie koronnej obietnicy wyborczej Trumpa, jaką jest budowa muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

W zamian za fundusze przeznaczone na budowę muru i zaaprobowanie innych faworyzowanych przez Republikanów programów, jak np. ograniczenie dostępności aborcji, negocjatorzy Partii Demokratycznej wywalczyli podwyżkę o 3,1 proc. zarobków pracowników federalnych, fundusze na modernizację i wzmocnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych używanych podczas wyborów, zwiększenie finansowania badań rządowego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institute of Health) oraz - mimo protestów lobby producentów i sprzedawców broni palnej - przeznaczenie 25 mln USD na badania skutków "przemocy z użyciem broni palnej".

Izba Reprezentantów przeciw Obamacare

Pakiet ustaw budżetowych zawiera także propozycje cieszące się ponadpartyjnym poparciem. Wśród nich znajduje się trwałe zniesienie wprowadzonego przez administrację demokratycznego prezydenta Baracka Obamy programu opieki medycznej zwanego Obamacare oaz zniesienie opodatkowania ubezpieczeń medycznych opłacanych przez pracodawców.

Ponadto Administracja Żywności i Leków w ciągu sześciu miesięcy musi przygotować przepisy, które podniosą wiek pozwalający na legalny zakup papierosów i innych wyrobów tytoniowych z obecnych 18 lat do 21 lat. Ten ostatni zapis jest reakcją na zwiększająca się w ostatnich latach popularność e-papierosów wśród amerykańskiej młodzieży.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: