TVN24 | Świat

USA. Historyczne wydarzenie w Kongresie. Pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej przegłosowany

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP, Reuters

Izba Reprezentantów przegłosowała ponadpartyjny pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej. Przepisy ustanawiają między innymi ściślejsze kontrole kupujących broń w wieku poniżej 21. roku życia. Przewidują także dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach.

Prawo - pierwsza znacząca reforma w tym zakresie od 1994 roku - wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

Za ustawą głosowało 243 kongresmenów - niemal wszyscy to demokraci. Przeciwko było 193 głosów. Dzień wcześniej Senat opowiedział się za reformą stosunkiem głosów 65-33.

Reformy zakładają między innymi obowiązek przeprowadzenia dodatkowego sprawdzenia kartotek nabywców broni poniżej 21. roku życia, obejmującego także okres przed osiągnięciem pełnoletności. Przepisy przewidują dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających tak zwane red flag laws, prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach oraz zdrowiem psychicznym.

- Przepisy zawierają kilka decydujących kroków w celu ratowania życia nie tylko przed przerażającymi masowymi strzelaninami, ale także przed codzienną przemocą z użyciem broni, samobójstwami i tragicznymi wypadkami - powiedziała podczas debaty przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, cytowana przez agencję Reutera.

Sprzeciw sympatyków broni palnej

Projekt został poparty przez liderów obydwu partii w Senacie: demokratę Chucka Schumera i republikanina Mitcha McConnella. Politycy zapowiedzieli, że będą starali się przegłosować reformę jeszcze przed końcem tygodnia.

Mimo to, przeciwko nowemu prawu opowiedziała się wpływowa organizacja, skupiająca sympatyków broni palnej, National Rifle Association (NRA). Stowarzyszenie stwierdziło w oświadczeniu, że zaprojektowane przepisy "mogą być nadużywane, by ograniczać legalne nabywanie broni" i "naruszać prawa praworządnych obywateli".

Do przyjęcia legislacji dochodzi dzień po tym, gdy Sąd Najwyższy USA rozszerzył rozumienie konstytucyjnego prawa do posiadania broni, znosząc część stanowych restrykcji na noszenie ukrytej broni poza domem.

Pakiet - uchwalony w reakcji na masakrę w szkolę w Uvalde w Teksasie, gdzie 18-letni sprawca zabił 21 osób - jest pierwszą znaczącą reformą na szczeblu federalnym od 1994 roku, kiedy Kongres przegłosował zakaz sprzedaży karabinów szturmowych. Prawo to wygasło 10 lat później.

Państwa z największą ilością broni palnej w rękach cywilnychtvn24.pl

Autor:tas//now

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości