Świat

USA: Impas w kwestii Iraku

Świat

Aktualizacja:
TVN24Sytuacja w Kongresie nie wróży szybkiego rozwiązania problemu Iraku

Tylko 50 mld dolarów i to pod warunkiem wycofania większości wojsk do końca przyszłego roku - to środki jakie kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów przeznaczyła na wojnę w Iraku. Republikanie zapowiadają, że zablokują ustawę.

Ustawa, przyjęta stosunkiem głosów 218:203, oznacza, że redukcja wojsk w Iraku powinna rozpocząć się w ciągu najbliższych 30 dni. W istocie ma ona jednak tylko symboliczny charakter - Republikanie już zapowiedzieli, że zablokują ją w Senacie. Do tego rzeczniczka Białego Domu Dana Perino oświadczyła, że prezydent na pewno zastosowałby weto wobec tej wersji ustawy.

Demokraci chcą jednak - jak tłumaczy spiker Izby Nancy Pelosi - zasygnalizować wyborcom, że nie rezygnują z domagania się wycofania wojsk z Iraku. - Faktem jest, że nie możemy dłużej utrzymywać militarnego zaangażowania w Iraku. Pozostawanie tam w takiej formie jak obecnie nie wchodzi już w grę - powiedziała Pelosi.

Ustawa przeznacza zaledwie 1/4 sumy, jakiej na wojnę w Iraku domaga się prezydent Bush (196 mld dol. w roku finansowym 2008). Bush rozpoczął już stopniowe, niewielkie zmniejszanie liczby żołnierzy w Iraku, jednak jest zdecydowanie przeciwny określaniu przez Kongres jakichkolwiek dat zakończenia tej operacji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24