Świat

Haker skazany. Wykradał dla IS dane o Amerykanach

Świat


21-letni haker z Kosowa, Ardit Ferizi, został w piątek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu.

Feriziemu, znanemu pod pseudonimem "Th3Dir3ctorY", za włamania hakerskie i kradzież danych pozwalających zidentyfikować 1351 osób z armii i rządu USA groziło do 35 lat więzienia. W ubiegłym roku przekazał te dane członkowi tzw. Państwa Islamskiego (IS), który zamieścił je w sieci, grożąc jednocześnie atakami IS na zidentyfikowane osoby.

Przyznał się do winy

Kosowianin został w ubiegłym roku wydany USA przez władze Malezji, gdzie przyjechał w 2014 roku, by studiować m.in. informatykę na prywatnym uniwersytecie w Kuala Lumpur. Amerykańskie władze zwróciły się o ekstradycję, której haker się nie sprzeciwiał. Przyznał się też do zarzucanych mu czynów. Ministerstwo sprawiedliwości USA podkreśliło w komunikacie, że sprawa Feriziego ilustruje, jak wielkim, realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest połączenie piractwa internetowego z terroryzmem.

Wojna domowa w Syrii

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP