Hakeem Jeffries zostanie nowym liderem demokratów w Izbie Reprezentantów

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Hakeem Jeffries został wybrany na nowego przywódcę Partii Demokratycznej w amerykańskiej Izbie Reprezentantów - zastąpi w tej roli Nancy Pelosi. Będzie pierwszym czarnoskórym politykiem, który stanie na czele którejkolwiek z partii w Kongresie.

Hakeem Jeffries został w środę wybrany na nowego przywódcę Partii Demokratycznej w amerykańskiej Izbie Reprezentantów i zastąpi w tej roli spiker Nancy Pelosi.

Kongresmen z Brooklynu w Nowym Jorku został wybrany jednogłośnie w głosowaniu członków klubu parlamentarnego demokratów w Izbie. Dotychczas był prezesem klubu i piątą osobą w hierarchii partyjnej reprezentacji w Izbie.

Zmiana pokoleniowa

52-letni Jeffries w przyszłym Kongresie będzie liderem demokratycznej mniejszości. Razem z nim wybrano też polityków nr 2 i 3 w partii: 59-letnia Katherine Clark na tzw. whipa (osobę odpowiedzialną za dyscyplinę partyjną) oraz 43-letniego Pete'a Aguilara na prezesa klubu demokratów.

Wybór stanowi zmianę pokoleniową u demokratów po tym, gdy z kierownictwa ugrupowania wycofali się spiker 82-letnia Nancy Pelosi, 83-letni Steny Hoyer i 82-letni Jim Clyburn.

Aguilar zajmie więc poprzednie stanowisko Jeffriesa. Ponieważ po listopadowych wyborach demokraci będą mniejszością w Izbie Reprezentantów, ich przedstawiciele nie będą już zajmowali funkcji spikera i jego asystenta, które stoją w wewnątrzpartyjnej hierarchii wyżej niż tytuł prezesa klubu.

Kim jest Hakeem Jeffries

Jeffries jest prawnikiem, który swój mandat sprawuje od 2013 r. W 2019 r. został wybrany na prezesa klubu demokratów, co już wówczas traktowano jako "namaszczenie" na następcę Pelosi. Pełnił też kluczową rolę w procesie impeachmentu Donalda Trumpa.

Jak zapowiadał we wtorek, jego celem jako lidera opozycji w izbie będzie "znajdowanie wspólnego gruntu z republikanami, by załatwiać rzeczy, które są możliwe i ulepszą życie Amerykanów". Zastrzegł jednak, że jest też gotowy do "sprzeciwiania się ich (republikanów) ekstremizmowi, gdzie to konieczne".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości