TVN24 | Świat

Eksplozja poważnie uszkodziła Georgia Guidestones - "amerykańskie Stonehenge"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Granitowy pomnik Georgia Guidestones, położony 160 kilometrów na wschód od Atlanty, uległ poważnemu uszkodzeniu z powodu eksplozji. Nazywana przez miejscowych "amerykańskim Stonehenge" zniszczona budowla jest przedmiotem analiz śledczych z różnych amerykańskich agencji.

Duża część struktury została zniszczona przed świtem w środę, kiedy "nieznane osoby zdetonowały ładunek wybuchowy" - poinformowało na Twitterze Biuro Śledcze stanu Georgia (GBI).

Konstrukcja składająca z grupy szarych monolitów została wzniesiona w 1980 roku w środku dużego pola w pobliżu miasta Elberton w stanie Georgia.

Śledczy analizują wybuch

GBI podało, że biuro szeryfa w Elbert County, które wraz z innymi agencjami bada incydent, odkryło uszkodzenia, gdy oficerowie zareagowali na wybuch. Nie podano dodatkowych szczegółów i nie jest jasne, czy władze same zaobserwowały eksplozję, czy też była ona widziana lub słyszana przez innych i zgłoszona policji.

Nagrania z powietrza zamieszczone w internecie przez WHNS-TV z Karoliny Południowej pokazują jeden z pięciu elementów struktury, który rozpadł się w wyniku wybuchu, a pokruszone fragmenty leżą rozrzucone na ziemi. Duża liczba śledczych i ich pojazdów była widoczna na miejscu zdarzenia.

Zanim został zdewastowany, wysoki na 5,8 metra pomnik składał się z jednej pionowej płyty w centrum czterech większych tablic ustawionych wokół niej, z dużym prostokątnym kamieniem spoczywającym na szczycie pozostałych. Stanowy portal turystyczny exploregeorgia.org podał, że Guidestones funkcjonują jako kalendarz astronomiczny i ustawione są tak, by światło słoneczne wpadało przez wąski otwór w konstrukcji codziennie w południe i oświetlało datę na grawerunku.

Georgia Guidestones

Zgodnie z tłumaczeniem inskrypcji znajdującej się na kamieniach, przesłanie wzywa całą ludzkość do ograniczenia swojej liczby do mniej niż pół miliarda ludzi "w wiecznej równowadze z naturą" i wszystkie narody do "unikania małostkowych praw i bezużytecznych urzędników".

Oficjalne dokumenty mówią, że pochodzenie pomnika jest owiane tajemnicą, ale artykuł magazynu Wired z 2009 roku informował, że Guidestones był pomysłem człowieka, który użył pseudonimu Robert C. Christian, aby zlecić lokalnej firmie zrobienie pomnika w imieniu "małej grupy lojalnych Amerykanów".

Stowarzyszenie Elberton Granite Association, które finansuje konserwację kamieni, określiło koszt ich wymiany na setki tysięcy dolarów - podała lokalna stacja telewizyjna WHNS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości