Biden rozmawiał z Macronem. Pałac Elizejski: zbieżne poglądy prezydentów

Autor:
pqv/adso
Źródło:
PAP

Joe Biden rozmawiał w niedzielę ze swoim odpowiednikiem we Francji, Emmanuelem Macronem. Była to jedna z pierwszych rozmów prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcą innego kraju po objęciu przez niego urzędu 20 stycznia. Biden i Marcon zgodzili się w kwestii chęci współpracy i wzmocnienia relacji. 

Biden wyraził chęć zacieśniania stosunków z najstarszym sojusznikiem USA w ramach współpracy NATO i z Unią Europejską - poinformowano w oświadczeniu Białego Domu. Liderzy zgodzili się, że wspólne wyzwania, takie jak zmiany klimatu, pandemia COVID-19 czy światowy kryzys ekonomiczny wymagają bliskiej współpracy, w tym poprzez organizacje międzynarodowe - dodano.

Wspólne poglądy w wielu tematach

Macron zaznaczył, że pierwsza rozmowa z Bidenem jako prezydentem USA pokazała, w jak wielu tematach obaj przywódcy mają wspólne poglądy - poinformowano w komunikacie Pałacu Elizejskiego. Liderzy Francji i USA ustalili, że oba kraje będą współpracować w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, by walczyć z pandemią i wspierać w tych wysiłkach najbardziej narażone na kryzys epidemiczny państwa świata. OGLĄDAJ TVN24 GO>>> Przywódcy zgodzili się także współpracować w sferze polityki międzynarodowej, w tym w sprawach dotyczących Chin, Bliskiego Wschodu, Rosji i Sahelu - czytamy dalej w komunikacie Białego Domu. Macron był jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy osobiście rozmawiali z Bidenem jako nowym prezydentem USA. Wcześniej Biden przeprowadził rozmowy z premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Autor:pqv/adso

Źródło: PAP