Donald Trump ułaskawił ojca swego zięcia i Paula Manaforta

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w ostatnich dniach sprawowania urzędu dokonał w środę kolejnych ułaskawień swych byłych współpracowników i zwolenników. Tym razem ułaskawił byłego szefa swojej kampanii wyborczej Paula Manaforta, byłego doradcę Rogera Stone'a i biznesmena Charlesa Kushnera - ojca swojego zięcia Jareda Kushera.

Manafort i Stone to czołowe postaci śledztwa prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie tzw. Russiagate, czyli zarzutów o mieszanie się Rosji w kampanię wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Wcześniej Trump ułaskawił dwie inne osoby zamieszane w tę aferę - byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna i byłego doradcę George'a Papadopoulosa.

Były szef kampanii, były doradca i ojciec zięcia

Manafort kierował kampanią wyborczą Trumpa w 2016 roku. Został skazany na 7,5 roku więzienia za przestępstwa finansowe, których dopuścił się podczas swojej pracy na Ukrainie. Był on jedną z pierwszych osób oskarżonych w związku ze śledztwem Muellera. Od maja br. karę odbywał w domu w związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem w więzieniu. Mimo ułaskawienia biuro prokuratora okręgowego na nowojorskim Manhattanie zapowiedziało, że będzie kontynuować dochodzenie przeciwko Manafortowi w związku z zarzutami przestępstw finansowych, jakich miał się dopuścić w tym mieście.

Stone został skazany w 2019 roku na 3 lata i 4 miesiące więzienia za składanie pod przysięgą fałszywych zeznań przed komisją Kongresu w sprawie Russiagate. W lipcu Trump złagodził jego wyrok.

Charlesa Kushnera sąd skazał na 2 lata więzienia po tym, jak przyznał się do oszustw podatkowych, manipulowania świadkami i sprzecznych z prawem wpłat na kampanię wyborczą. Jest on ojcem Jareda Kushnera, męża córki Trumpa, Ivanki.

"Jedna z najbardziej odrażających i brudnych spraw"

Jak podkreśla agencja Reutera, prokuratorem w sprawie Charlesa Kushnera był były republikański gubernator stanu New Jersey Chris Christie, który był także doradcą Trumpa. Christie powiedział CNN, że sprawa Kushnera była jedną "z najbardziej odrażających i brudnych", jakie prowadził. Trump zna Kushnera z czasów, kiedy sam był biznesmenem zajmującym się deweloperką i handlem nieruchomościami.

Zdaniem Associated Press ułaskawienia Manaforta i Stone'a świadczą o zamiarze prezydenta ostatecznego zniweczenia rezultatów śledztwa Muellera i udzielenia pomocy byłym współpracownikom, którzy - jego zdaniem - byli niesprawiedliwie skazani.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP