TVN24 | Świat

Stany Zjednoczone ostrzegają Rosję przed zbliżeniem gospodarczym z Chinami

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii
Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i RumuniiTVN24
wideo 2/3
TVN24Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

Zacieśnianie stosunków między Rosją i Chinami nie zrekompensują skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a jedynie osłabią rosyjską gospodarkę - ostrzegł w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu. - Mamy szereg narzędzi, które możemy wdrożyć - zapowiedział Ned Price.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Stany Zjednoczone dysponują szeregiem narzędzi, które mogą wdrożyć, jeśli stwierdzą, że zagraniczne firmy, w tym chińskie, próbują uniknąć działań USA w zakresie kontroli eksportu z Chin. Słowa Price'a dotyczyły informacji chińskiego MSZ, które podało, że Pekin i Moskwa w czwartek skoordynowały swoje stanowiska w sprawie kryzysu ukraińskiego podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Pekinie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Price przypomniał ostrzeżenia USA przed konsekwencjami gospodarczymi i finansowymi, które dotknęłyby Rosję, gdyby dokonała inwazji na Ukrainę. - Jeśli Rosja uważa, że będzie w stanie (...) złagodzić niektóre z tych konsekwencji poprzez bliższe stosunki z Chinami, to tak nie będzie - zapewnił.

- Jeśli odmówisz sobie możliwości zawierania transakcji z Zachodem, importowania z Zachodu, z Europy, ze Stanów Zjednoczonych, znacznie obniżysz swoją zdolność produkcyjną i potencjał innowacyjny - wyjaśnił Price.

Rzecznik amerykańskiej dyplomacji powiedział, że sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przeprowadzili w zeszłym tygodniu rozszerzoną dyskusję na temat potencjalnych konsekwencji rosyjskich działań przeciwko Ukrainie. - Mamy szereg narzędzi, które możemy wdrożyć, jeśli zobaczymy, że zagraniczne firmy, w tym te w Chinach, robią wszystko, co w ich mocy, aby zmylić amerykańskie działania w zakresie kontroli eksportu, unikać ich i omijać je – powiedział Price.

Rosja i Chiny ze "zbieżnymi" stanowiskami

W czwartek chińska agencja prasowa Xinhua opublikowała list Władimira Putina, w którym rosyjski prezydent napisał, iż koordynacja polityki zagranicznej Rosji i Chin opiera się na "bliskich i zbieżnych" stanowiskach obu krajów w kwestiach globalnych i regionalnych.

Putin zaznaczył też, że stanowiska Moskwy i Pekinu są również zbieżne w kwestiach handlu międzynarodowego. "Opowiadamy się za utrzymaniem otwartego, przejrzystego i niedyskryminującego systemu wielostronnego handlu opartego na regułach Światowej Organizacji Handlu" - napisał.

Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainątvn24.pl

Autor:ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości