TVN24 | Świat

Nawet 10 milionów dolarów za informacje na temat zagranicznych ingerencji w amerykańskie wybory

TVN24 | Świat

Autor:
momo/
tam
Źródło:
PAP
6 stycznia zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na Kapitol
6 stycznia zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na KapitolArchiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum Reuters6 stycznia zwolennicy Donalda Trumpa przeprowadzili atak na Kapitol

Departament Stanu USA ogłosił w piątek, że oferuje nagrodę pieniężną za informacje na temat zagranicznych ingerencji w amerykańskie wybory. Nagrodzone zostaną informacje prowadzące do identyfikacji sprawców lub udaremnienia takich prób. Resort oferuje nawet 10 milionów dolarów.

Jak podał w komunikacie resort dyplomacji, poszukiwane są informacje "prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji jakiegokolwiek zagranicznego podmiotu, który świadomie był lub jest zaangażowany w zagraniczną ingerencję w wybory, a także informacje prowadzące do zapobieżenia, udaremnienia lub korzystnego rozwiązania aktu ingerencji".

Dodano, że aktami ingerencji mogą być m.in. manipulacje głosami, wtargnięcia do baz danych, kampanie dezinformacyjne i inne wrogie działania w cyberprzestrzeni.

Czytaj też: Raport: rosyjska ingerencja w wybory wspierała Trumpa. "Kluczowa rola" WikiLeaks i szefa sztabu

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 2020PAP/EPA

Wybory w USA

Tegoroczne wybory do Kongresu USA i władz lokalnych odbędą się w listopadzie, a kampania już trwa. Amerykańskie służby spodziewają się, że - podobnie jak w poprzednich latach, również i teraz - wybory będą celem operacji zagranicznych, zwłaszcza z Rosji, Chin i Iranu.

Według Departamentu Stanu, od rozpoczęcia programu Rewards for Justice w 1984 roku, w ramach którego oferowane są nagrody za informacje ważne dla bezpieczeństwa USA, resort wypłacił ponad 250 mln dolarów ponad 125 osobom.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości