Departament Stanu: chcemy na Ukrainę wysłać jak najwięcej sprzętu, tak szybko, jak to możliwe

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy
TVN24
TVN24Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy

Stany Zjednoczone są zaangażowane w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, zapytany o zawarcie z Niemcami porozumienia w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.

- Staramy się angażować w dobrej wierze w koordynację i konsultacje nie tylko z Ukrainą, ale wszystkimi krajami, które dostarczają potrzebną pomoc wojskową, tak byśmy dostarczyli jak najwięcej sprzętu, tak szybko, jak to możliwe i tak skutecznie, jak to możliwe - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price podczas briefingu prasowego.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo >>>

Była to odpowiedź na pytanie, czy spodziewane dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę były uwarunkowane dostawą amerykańskich czołgów Abrams. - Jeśli są jakieś kroki, które możemy podjąć, by Ukraina otrzymała ilości sprzętu lub zdolności, jakich potrzebuje, to je podejmujemy - dodał.

Wskazał przy tym na przykład dostarczenia przez Słowację systemów S-300 po tym, jak USA zapewniły stacjonowanie na Słowacji baterii systemów Patriot.

Ile zmieniłyby Leopardy 2 dla Ukrainy? >>>

Price nie potwierdził jednoznacznie, że USA wyślą Ukrainie czołgi Abrams, choć tego również nie wykluczył i dodał, że nie chce uprzedzać niemieckich ogłoszeń w sprawie ewentualnych dostaw Leopardów 2.

Media: USA i Niemcy uzgodniły dostawy czołgów

Według "Wall Street Journal" i Politico, USA i Niemcy uzgodniły, że każdy z krajów dostarczy własne czołgi, a Berlin zgodzi się także na dostarczenie Leopardów przez kraje trzecie, w tym Polskę.

Wcześniej ministrowie obrony Niemiec i USA deklarowali, że sprawy dostaw Leopardów i Abramsów nie są ze sobą powiązane. Pentagon zwracał przy tym też uwagę na trudności z utrzymaniem Abramsów na Ukrainie m.in. ze względu na zużycie i typ paliwa (paliwo lotnicze) potrzebny dla działania amerykańskich czołgów.

Decyzja Niemiec o przekazaniu Leopardów "zmienia bardzo dużo" >>>

Czołgi AbramsU.S. Army

Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder we wtorek nie wykluczył przekazania Abramsów, jednak powtórzył, że "M1 jest skomplikowanym systemem, którego utrzymanie jest wyzwaniem". Dodał jednocześnie, że w przypadku każdego przekazywanego przez USA uzbrojenia, ukraińscy żołnierze są szkoleni z jego użytkowania i utrzymania.

Według źródeł Politico USA mogą przekazać około 30 czołgów Abrams. Jak podało z kolei radio Voice of America, Abramsy zostaną przekazane w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), co oznacza, że nie będą pochodzić z magazynów USA, lecz zostaną zakupione z innych źródeł. To może potencjalnie wydłużyć czas dostaw.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Pozostałe wiadomości