Świat

USA dadzą Gruzji miliard dolarów

Świat


Co najmniej miliard dolarów przeznaczą Stany Zjednoczone na pomoc Gruzji po konflikcie z Rosją. - poinformowała amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice.

Amerykańska polityk wyjawiła pakiet pomocy, który ma pomóc w odbudowie infrastruktury Gruzji, która została zniszczona podczas krótkiego konfliktu zbrojnego z Rosją.

- Odpowiadamy na to, co uważamy za pilne potrzeby - oświadczyła Rice. Jak poinformowała sekretarz stanu USA, pierwsza transza pieniędzy w wysokości 570 mln dolarów zostanie przekazana Gruzji do końca tego roku, a reszta przez następną administrację amerykańską.

O przekazaniu pomocy Gruzji poinformował również amerykański prezydent George W. Bush.

- Gruzja ma silne podstawy gospodarcze i przywódców o imponujących osiągnięciach reformatorskich. Nasza dodatkowa pomoc gospodarcza pomoże mieszkańcom Gruzji dojść do siebie po zamachu na ich kraj i kontynuować budowę kwitnącej i konkurencyjnej gospodarki - oznajmił Bush.

Prezydent dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na cele humanitarne, takie jak pomoc w osiedlaniu ludności, która musiała opuścić miejsca zamieszkania, oraz na odbudowę infrastruktury i wsparcie gospodarki.

Źródło: PAP, bbc.co.uk, AFP