Spór o wynik wyborów w Afganistanie. "Chcemy się upewnić, czy były wolne, uczciwe"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now//kwoj
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone chcą upewnić się, że wybory prezydenckie w Afganistanie były wolne i uczciwe - powiedział we wtorek sekretarz stanu Mike Pompeo na kilka dni przed planowanym podpisaniem porozumienia między USA i talibami.

Przed tygodniem afgańska komisja wyborcza poinformowała, że urzędujący prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wygrał wybory prezydenckie z września 2019 roku, zdobywając w nich 50,64 procent głosów.

Jego rywal w wyborach, premier Afganistanu Abdullah Abdullah zakwestionował te wyniki i uznał się za zwycięzcę głosowania.

Pytany o tę sprawę we wtorek na konferencji prasowej w Departamencie Stanu Mike Pompeo odparł, że dla USA najważniejsza kwestia to bezpieczeństwo Afganistanu. - Jest afgańska konstytucja. Chcemy się upewnić, że jest przestrzegana, sprawdzić, czy te wybory były wolne, uczciwe - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

USA bliskie porozumienia z talibami

Pompeo jednocześnie zapewnił, że w sobotę Stany Zjednoczone zamierzają podpisać porozumienie z talibami. Jako warunek wskazał jednak utrzymanie ograniczenia przemocy do tego dnia, zgodnie z zobowiązaniem talibów.

- Jesteśmy blisko wielkiej politycznej szansy - ocenił Mike Pompeo, dodając, że Stany Zjednoczone nie pozwolą, by żadna grupa "to zepsuła".

Porozumienie pokojowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami ma zostać podpisane w sobotę w stolicy Kataru Ad-Dausze. Datę podpisania porozumienia potwierdził rzecznik talibów. Ma ono docelowo zakończyć konflikt w Afganistanie i zredukować obecność amerykańskich wojsk w regionie.

O północy z piątku na sobotę czasu lokalnego zaczęło obowiązywać siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami.

Stany Zjednoczone mają w Afganistanie 12-13 tysięcy żołnierzy.

PAP/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz

asty//now//kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SHARIF SHAYAQ/PAP/ePA