TVN24 | Świat

Rozwój sztucznej inteligencji. USA "przegrały rywalizację" z Chinami

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Chiny zmierzają w kierunku globalnej dominacji w zakresie zdolności cybernetycznych - stwierdził były szef do spraw oprogramowania w amerykańskim resorcie obrony Nicolas Chaillan. Jego zdaniem USA "przegrały rywalizację z Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji".

Nikolas Chaillan złożył rezygnację na początku września protestując przeciwko wolnemu tempu, w jakim przebiega technologiczna transformacja w USA.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W wywiadzie dla "Financial Times" Chaillan powiedział, że brak reakcji na postępy Chin w sferze sztucznej inteligencji naraża Stany Zjednoczone na ryzyko. - W ciągu 15 czy 20 lat nie będziemy mieć żadnych szans w starciu z Chinami. Już teraz klamka zapadła, moim zdaniem to już się stało - zaznaczył.

Prognozy wywiadowców

Według ocen zachodnich wywiadów, w ciągu mniej więcej dekady Chiny zdominują wiele kluczowych nowo powstających technologii, głównie tych opartych na sztucznej inteligencji, biologii syntetycznej i genetyce. - To czy dojdzie do wojny czy nie, to już spekulowanie - powiedział Chaillan. Jego zdaniem Chiny będą kreowały przyszłość świata dzięki kontroli m.in. nad narracjami w mediach.

Były pracownik Pentagonu ocenił, że obrona przed cyberatakami w niektórych amerykańskich resortach jest na "poziomie przedszkolnym".

Chaillan skrytykował również niechęć koncernu Google do współpracy z Pentagonem oraz "szeroko zakrojone debaty nad etyką" związane ze sztuczną inteligencją mówiąc, że to "spowalnia Stany Zjednoczone". "Financial Times" zauważył, że chińskie firmy mają obowiązek pracy dla rządu oraz że dokonują "wielkich inwestycji" na rzecz sztucznej inteligencji "bez względu na etykę".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości