Biały Dom zapowiada przegląd umowy z talibami. Oceni "czy wywiązują się ze swoich zobowiązań"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/b
Źródło:
PAP

Po rozmowie telefonicznej doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem, Biały Dom poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w 2020 roku.

Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 roku siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 roku w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów. W ubiegłym tygodniu liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie spadła do 2,5 tysiąca, co stanowi najniższy poziom sił amerykańskich w tym kraju od 2001 roku.

Jednak poziom przemocy w Afganistanie wzrósł, co przyspieszyło międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni między rządem afgańskim a talibami. Przedstawiciele obu stron spotkali się na początku tego miesiąca na pierwszej sesji w ramach drugiej rundy rozmów pokojowych, podczas których oczekiwano omówienia spornych kwestii, takich jak zawieszenie broni i podział władzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział afgańskiemu odpowiednikowi Hamdullahowi Mohibowi, że przegląd oceni: "czy talibowie wywiązują się ze swoich zobowiązań do zerwania więzi z grupami terrorystycznymi, ograniczenia przemocy w Afganistanie i zaangażowania w znaczące negocjacje z rządem afgańskim i innymi zainteresowanymi stronami" - informuje Biały Dom.

W oświadczeniu Białego Domu Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać proces pokojowy: "silnym regionalnym wysiłkiem dyplomatycznym", który będzie miał na celu pomoc obu stronom w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego porozumienia politycznego oraz trwałego zawieszenia broni.

Autor:asty/b

Źródło: PAP