Biały Dom: Iran może być potencjalnie odpowiedzialny za popełnianie zbrodni wojennych

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są do zabijania ludności cywilnej i niszczenia infrastruktury, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie – powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan.

- Ich broń jest wykorzystywana do zabijania cywilów na Ukrainie i do prób pogrążenia miast w mroku i zimnie – powiedział w poniedziałek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, który towarzyszy prezydentowi USA Joe Bidenowi w podróży do Meksyku.

Relacja tvn24.pl: 321. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę

- Z naszego punktu widzenia oznacza to, że Iran może być potencjalnie odpowiedzialny za popełnianie zbrodni wojennych – dodał. Poinformował też, że uda się do Izraela, by spotkać się z nowym gabinetem i omówić zagrożenie, jakie stanowi Iran. Sullivan nie powiedział, kiedy planuje tę podróż.

Rosyjskie ataki z użyciem irańskich dronów

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w raporcie opublikowanym 5 stycznia, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na dronach produkcji irańskiej.

Rosja, jak podkreślono w raporcie ISW, będzie dążyć do kontynuacji współpracy dwustronnej z Iranem. Irańskie media państwowe podały 28 grudnia ub.r., że Teheran otrzyma wkrótce od Moskwy 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za produkowane przez Iran drony i rakiety balistyczne.

Urzędnicy amerykańscy poinformowali 9 grudnia, że w zamian za broń irańską Rosja zapewnia Teheranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - przypomniał Instytut Studiów nad Wojną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości