Assange usłyszy 17 nowych zarzutów. Może mu grozić kilkadziesiąt lat więzienia

TVN24


Departament Sprawiedliwości USA pełniący zarazem funkcję Prokuratury Generalnej ujawnił w czwartek listę 17 zarzutów, jakie zamierza postawić Julianowi Assange'owi, twórcy WikiLeaks. Zarzuca mu się między innymi bezprawne wejście w posiadanie i publikację poufnych danych.

Zarzuty postawione przez amerykański Departament Sprawiedliwości w czwartek są poważniejsze i obszerniejsze w stosunku do tych przedstawionych przed miesiącem. Assange'owi postawiono wtedy zarzut, że wciągnął analityk ds. wywiadu Chelsea Manning w spisek, dzięki któremu uzyskał dostęp do newralgicznych danych USA dotyczących m.in. wojny w Afganistanie i w Iraku. Dane te były chronione na serwerach rządowych, do których Assange dotarł dzięki Manning. Dokumenty przedostały się do opinii publicznej w ramach przecieku.

W czwartek Assange'owi - oczekującemu na ekstradycję do USA w Wielkiej Brytanii - postawiono zarzut szpiegostwa na niekorzyść Stanów Zjednoczonych oraz bezprawnego wejścia w posiadanie i udostępniania poufnych informacji mających znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości podkreślono, że Julian Assange świadomie ignorował ostrzeżenia, jakie kierowano pod jego adresem, że ujawnianie wrażliwych danych może narazić na szwank życie wielu osób współpracujących ze służbami. Zarzut podania do wiadomości publicznej nazwisk współpracowników służb specjalnych jest jednym z najpoważniejszym wśród kilkunastu, jakie postawiono teraz twórcy WikiLeaks.

Jak pisze Reuters, na Assange'u ciąży łącznie 18 zarzutów, za co może mu grozić "wiele dekad" więzienia.

Ocenia się, że za sprawą działalności Manning i Assange'a doszło do ujawnienia w sumie 750 tysięcy tajnych dokumentów.

Mannig nie chce zeznawać

Chelsea Manning odmawia zeznawania w sprawie WikiLeaks i Assange'a. W 2010 roku - wówczas jeszcze przed zmianą płci jako Bradley Manning - udostępniła ona WikiLeaks setki tysięcy tajnych dokumentów wojskowych na temat interwencji amerykańskiego wojska w Iraku i Afganistanie. W tym samym roku trafiła do aresztu śledczego, a dwa lata później została skazana przez sąd wojskowy na 35 lat więzienia.

W 2017 roku Manning wyszła na wolność po siedmiu latach, gdy ówczesny prezydent USA Barack Obama darował jej resztę kary.

Ukrywał się przez siedem lat

11 kwietnia bieżącego roku Assange, który wcześniej przez siedem lat ukrywał się przed brytyjskimi i szwedzkimi organami ścigania w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany po tym, jak dyplomacja tego kraju cofnęła parasol ochronny, którym go przykryła.

Obecnie odsiaduje wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem. Ekstradycji Assange'a domaga się Szwecja w związku z zarzucanym Australijczykowi gwałtem, a także USA.

Postawienie zarzutów Julianowi Assange'owi jest czymś niezwykłym z punktu widzenia dotychczasowej praktyki sądowniczej. Amerykański wymiar sprawiedliwości stawiał dotąd zarzuty i wymierzał sprawiedliwość wobec urzędników, którzy wykradali tajne dane, ale nie dążył do ukarania osób, które te dane publikowały - pisze w komentarzu agencja Reutera. Zdaniem niektórych komentatorów sprawa Assange'a nieuchronnie będzie dotyczyć granic wolności słowa. Obrońcy Assange'a ocenili w czwartek, że próba postawienia zarzutów o szpiegostwo ich klientowi stanowi zagrożenie dla wolności zawodowej "wszystkich dziennikarzy".

Autor: ads/adso / Źródło: PAP, Reuters