Duda: polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość

[object Object]
Polska para prezydencka wzięła udział w przyjęciu wydanym przez ambasadoratvn24
wideo 2/14

Polskę i USA zawsze łączyły fundamentalne wartości, te same wolnościowe idee, te same zasady troski o dobro wspólne, poszanowania ludzkiej podmiotowości, parlamentaryzmu i demokratycznej kontroli władzy - powiedział we wtorek w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda na przyjęciu wydanym przez polskiego ambasadora w USA.

Na zakończenie jednodniowej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Duda: liczę na efekty rozmów z Trumpem

Prezydent w wystąpieniu otwierającym spotkanie nawiązał do wcześniejszych rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Dzisiaj po obu stronach Atlantyku panuje konsensus, że polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość. Nie będę ukrywał, że liczę, że moje dzisiejsze rozmowy z prezydentem Donaldem Trupem wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że "prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa Polski i naszego regionu były decyzje warszawskiego szczytu NATO w 2016 podjęte w odpowiedzi na rosyjskie akty agresji na Krymie i wschodniej Ukrainie". Jak mówił, na mocy postanowień tego szczytu, w Polsce stacjonuje grupa bojowa Sojuszu Północnoamerykańskiego. - Na tym tle szczególnie wyróżnia się partnerstwo polsko-amerykańskie - wskazywał Duda. Dodał, że Polska poprzez modernizację armii zwiększy swe własne zdolności obronne. - Kontrakt na zakup amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot jest największą umową zbrojeniową w historii polskiego wojska - podkreślił.

"Dokonania Polonii to chluba obu naszych narodów"

Jak podkreślił prezydent, Polskę i USA "zawsze łączyły fundamentalne wartości, te same wolnościowe idee, te same zasady troski o dobro wspólne, poszanowania ludzkiej podmiotowości, parlamentaryzmu i demokratycznej kontroli władzy".

- Im trudniejszych doświadczeń nie szczędziła nam historia, tym większa okazywała się siła polsko-amerykańskiej przyjaźni i solidarności - powiedział. Duda dziękował też przedstawicielom Polonii za jej zasługi na rzecz Polski i polskości. Jak wyjaśnił, obecnie jest to przede wszystkim przekazywanie kolejnym pokoleniom polskiego języka oraz wiedzy o polskiej historii. - Ale pamiętamy, że to dzięki amerykańskiemu środowisku emigracyjnemu pielęgnowana była idea niepodległości. Tu powstał potężny impuls poparcia dla członkostwa Polski w NATO, tu działają prężne organizacje polonijne, które wnoszą ważny wkład w życie publiczne USA - powiedział polski prezydent.

Dodał, że "historyczne i współczesne dokonania Polonii to chluba obu naszych narodów". - Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych. Cieszymy się, że wspólnota polonijna daje piękny przykład energii i kreatywności, utrzymując jednocześnie więzi z Polską - zaznaczył.

"Nie ma niepodległości bez mocnej, konkurencyjnej gospodarki"

Duda przypominał, że w przyszłym roku obchodzona będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO.

- Polacy mogą czuć się bezpieczniej, bo już od dwóch dekad nasz kraj jest objęty tarczą sojuszniczej obrony. Sami także wnosimy istotny wkład w międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność - podkreślił prezydent. Oświadczył, że "nie ma niepodległości bez mocnej, konkurencyjnej gospodarki, ekonomicznej podmiotowości, bez bezpieczeństwa energetycznego". - Dlatego podejmujemy wielkie inwestycje, takie jak ukończony już terminal LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, czy na przykład inwestycje energetycznego polskiego koncernu Orlen. Czynimy to z myślą nie tylko o Polsce, ale i o całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Duda.

Autor: ads / Źródło: PAP

Raporty: