TVN24 | Świat

Matthew McConaughey nie wystartuje w wyścigu o fotel gubernatora Teksasu

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
CNN, Guardian, New York Times

Amerykański aktor Matthew McConaughey ogłosił, że nie weźmie udziału w wyścigu o fotel gubernatora Teksasu w 2022 roku. - Jest to inspirująca ścieżka, którą warto rozważyć. Jest to również droga, której postanowiłem w tej chwili nie obierać - mówił w niedzielę o swoim ewentualnym starcie. Według zagranicznych mediów decyzja aktora jest szansą dla kandydata Partii Demokratycznej Beto O'Rourke'a na pokonanie ubiegającego się o trzecią kadencję republikańskiego gubernatora Grega Abbotta.

- Jako prostemu dzieciakowi z Uvalde w Teksasie, nigdy nie przyszło mi do głowy, że pewnego dnia będę postrzegany jako polityczny lider. Jest to inspirująca ścieżka, którą warto rozważyć. Jest to również droga, której postanowiłem w tej chwili nie obierać – mówił 52-letni Matthew McConaughey w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych. Deklaracja aktora kończy miesiące spekulacji na temat jego politycznych ambicji, które pojawiły się po tym, gdy McConaughey w marcu tego roku publicznie ogłosił, że poważanie zastanawia się nad startem w wyborach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktor przyznał, że nauczył się "wiele", obserwując to, co dzieje się w Teksasie oraz w amerykańskiej polityce, która - jego zdaniem - "potrzebuje nowych celów". - Są wśród nas podziały, które wymagają uzdrowienia - dodał. Zapewnił, że nadal będzie wpierał lokalnych przedsiębiorców i fundacje.

Wybory na gubernatora Teksasu

Wybory na gubernatora Teksasu odbędą się w 2022 roku. W połowie listopada zamiar ubiegania się o to stanowisko ogłosił demokrata Beto O'Rourke. Były teksański kongresmen - który w 2018 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora oraz w 2020 roku o nominację swej partii w wyborach prezydenckich w USA - według wielu członków Partii Demokratycznej postrzegany jest jako jedyna szansa na zwycięstwo nad ubiegającym się o trzecią kadencję republikaninem Gregiem Abbottem.

Matthew McConaughey nie zdradził wcześniej, z ramienia której partii chciałby ubiegać się o fotel gubernatora. Zdaniem brytyjskiego "The Guardian", jego decyzja może okazać się szansą dla kandydata demokratów. Według sondażu przeprowadzonego dla "The Dallas Morning News", dwa razy więcej wyborców wskazało, że wolałaby poprzeć aktora niż O'Rourke'a – podał "The New York Times".  W hipotetycznym starciu trzech kandydatów, na najwięcej głosów – 37 procent – mógłby liczyć Greg Abbott. 27 procent wyborców poparłoby McConaughey'ego, a 26 procent - Beto O'Rourke'a.

Zdobywca Oscara Matthew McConaughey

McConaughey zaistniał na wielkim ekranie za sprawą roli w głośnym "Czasie zabijania" Joela Schumachera (1996), gdzie zagrał adwokata (odebrał wtedy MTV Movie Award za przełomowy występ). Zanim podbił Hollywood, to właśnie z prawem wiązał swoją przyszłość. Przez trzy lata studiował prawo, nim zamienił je na wydział filmowy. W 2014 roku otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Witaj w klubie".

Autor:ft/kab

Źródło: CNN, Guardian, New York Times