TVN24 | Świat

"Nie całuj ani nie przytulaj". CDC zalecają ostrożność wobec ptaków hodowlanych

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, USA Today

W związku ze wzrostem liczby zakażeń salmonellą amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły, by nie całować i nie przytulać się do ptactwa hodowlanego. Komunikat pojawił się po potwierdzeniu w ostatnim czasie 163 zachorowań w 43 stanach.

"Nie całuj ani nie przytulaj ptaków hodowlanych, ponieważ może to przenosić zarazki do ust i sprawić, że będziesz chory" – zaapelowały amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Agencja ostrzegła, że drób, jak kurczaki i kaczki, może przenosić pałeczki salmonelli, nawet jeśli ptaki wyglądają na zdrowe i czyste, a bakterie te mogą łatwo rozprzestrzeniać się w miejscach, w których drób żyje i wędruje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Komunikat pojawił się po potwierdzeniu w ostatnim czasie 163 zachorowań w 43 stanach. Ustalono, że do zakażeń doszło po kontakcie z drobiem przydomowym. Według CDC jedna trzecia chorych to dzieci poniżej pięciu lat. Od połowy lutego tego roku 34 osoby zostały przewiezione do szpitala, ale nie odnotowano żadnych zgonów.

Ponad 1,3 miliona zachorowań rocznie

Zakażenie salmonellą może powodować gorączkę, biegunkę, ból brzucha i wymioty. Większość ludzi zdrowieje bez leczenia, ale cięższe przypadki mogą prowadzić do śmierci.

CDC zaleciła mycie rąk po kontakcie z drobiem i zapobieganie dotykaniu ptaków przez dzieci. Agencja szacuje, że bakterie salmonelli, które można znaleźć w surowym lub niedogotowanym mięsie, jajach lub innych produktach spożywczych, powodują rocznie w USA około 1,35 mln zakażeń i 420 zgonów.

Salmonella PAP

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, USA Today

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock