Świat

Ursula von der Leyen w Rzymie o migrantach i klimacie

Świat

Ursula von der Leyen i Giuseppe Cente spotkali się w Rzymie
Ursula von der Leyen i Giuseppe Cente spotkali się w RzymieReuters
wideo 2/24

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po piątkowym spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem oświadczyła w Rzymie, że potrzebne są ambitne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu. Zapowiedziała też pakt w sprawie migracji. Szef włoskiego rządu podkreślił, że niezbędne jest "zbliżenie Unii Europejskiej do obywateli".

Ursula von der Leyen, która 1 listopada obejmie stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, przyjechała do Rzymu w ramach konsultacji prowadzonych w stolicach krajów członkowskich Unii.

Klimat i migranci

- Potrzebne są nowe, ambitniejsze inicjatywy w kwestii zmian klimatycznych - oświadczyła von der Leyen podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z premierem Włoch Giuseppe Contem. - Chciałabym, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 roku. To bardzo ambitny cel - dodała.

- Jest wiele aspektów pozytywnych, jeśli chodzi o nowe technologie w dziedzinie ekologii, ale musimy zaangażować wszystkich w naszą politykę i dlatego będziemy dążyć do wprowadzenia funduszu przejściowego - zaznaczyła von der Leyen.

Zadeklarowała, że jej "pierwszorzędnym celem politycznym jest to, by przezwyciężyć podziały między Północą a Południem, Wschodem i Zachodem, małymi i wielkimi krajami" Unii.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że "chce zaproponować nowy pakt w sprawie migracji i azylu", ponieważ potrzebne jest nowe rozwiązanie. - Chcemy, aby nasze procedury były skuteczne, sprawne, ale także ludzkie - powiedziała.

Przyznała, że nie jest to łatwe zadanie.

- Zrozumieliśmy wszyscy, że nie istnieją łatwe rozwiązania. Konieczna jest nowa weryfikacja koncepcji podziału obowiązków. Wiemy, że Włochy, Hiszpania, Grecja są z geograficznego punktu widzenia najbardziej narażone - zwróciła uwagę. Von der Leyen zaznaczyła, że "fundamentalnie ważne jest to, by móc zagwarantować solidarność". - Ale nie jest to nigdy proces jednostronny - podkreśliła.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN? CZYTAJ WIĘCEJ >

"Musimy jeszcze bardziej zaangażować się na rzecz Europy"

Premier Conte oświadczył, że jego rząd za priorytetowe uznaje działania na rzecz wzrostu i pracy, zwłaszcza dla młodzieży. - Potrzebne jest ożywienie Południa i chcemy pełnego wsparcia Unii - powiedział.

Zaznaczył też, że niezbędne jest "zbliżenie Unii Europejskiej do obywateli". - Aby przeciwdziałać ryzyku nieufności i rozczarowania, musimy jeszcze bardziej zaangażować się na rzecz Europy, która będzie potrafiła zaoferować konkretne i odpowiednie rozwiązania - mówił włoski premier.

Powtórzył, że jego rząd domaga się "pierwszoplanowego" ekonomicznego stanowiska w nowej Komisji Europejskiej. - Jesteśmy gotowi zaproponować i uzgodnić kandydata jak najbardziej kompetentnego i gotowego pełnić taką rolę, w interesie Włoch i całej Europy - zapewnił premier w dniu, w którym wcześniej, według włoskich mediów, otrzymał listę kilku kandydatów zgłoszonych przez współrządzącą Ligę. Ich nazwiska nie są znane.

- Chcemy, aby decyzje instytucji Unii Europejskiej były (...) postrzegane przez obywateli jako bardziej jasne, coraz bardziej przejrzyste - powiedział Conte.

Szef rządu opowiedział się za wzmocnieniem roli Parlamentu Europejskiego.

Ursula von der Leyen, której kandydatura na przewodniczącą Komisji Europejskiej została przyjęta przez Parlament Europejski 16 lipca, spotyka się w ostatnich tygodniach z szefami rządów poszczególnych krajów członkowskich. 25 lipca w Warszawie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: