Świat

Von der Leyen: Chorwacja wzorem dla wielu krajów

Świat


Ursula von der Leyen oceniła Chorwację jako "europejską historię sukcesu" i "wzór dla wielu krajów". Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej we wtorek spotkała się w Zagrzebiu z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem.

Ursula Von der Leyen, wywodząca się z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), na wspólnej konferencji prasowej podziękowała Plenkoviciowi za "mocne poparcie" jej kandydatury na szefową Komisji Europejskiej podczas głosowania w Parlamencie Europejskim.

Wizyta von der Leyen to "zaszczyt" dla Chorwacji

Szef rządu Chorwacji, również chadek, wyraził zadowolenie z faktu, że na czele KE stanie przedstawicielka jego rodziny politycznej, Europejskiej Partii Ludowej. Zasugerował, że w pierwszej połowie przyszłego roku odbędzie się szczyt z udziałem UE i państw Bałkanów Zachodnich. W Chorwacji, która w styczniu 2020 roku przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, wizyta von der Leyen uważana jest za duży zaszczyt - ocenia agencja dpa.

Niemiecka polityk, która przewodnictwo Komisji Europejskiej obejmie 1 listopada, poparła dążenia Chorwacji do przystąpienia do strefy Schengen i przyjęcia euro. - Jestem po waszej stronie - zadeklarowała.

Przypomniała, że w obu tych przypadkach konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw unijnych. Według oficjalnych komunikatów, rozmowy obojga polityków koncentrowały się na tematach, na których Zagrzeb zamierza skupić się podczas swojej prezydencji w Radzie, czyli między innymi na nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej, brexicie oraz kwestiach związanych z bezpieczeństwem i gospodarką.

Europejska trasa Von Der Leyen

Zagrzeb to czwarty przystanek w podróży von der Leyen od jej wyboru na szefową KE. Poprzednio odwiedziła Berlin, Paryż i Warszawę, a zamierza udać się jeszcze do Hiszpanii i Włoch. Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 2013 roku.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP

Raporty: