TVN24 | Świat

Urodziny w cieniu żałoby. Elżbieta II kończy 95 lat

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

95 lat kończy w środę brytyjska królowa Elżbieta II. Tegoroczne obchody dnia urodzin będą jeszcze skromniejsze niż zwykle, bo to pierwszy jubileusz od czasu śmierci księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II spędzi dzień 95. urodzin na zamku w Windsorze, gdzie przebywa przez większość czasu od wybuchu pandemii COVID-19 i według brytyjskiej prasy zje lunch z kimś z rodziny. Szczegóły tego wydarzenia nie zostaną podane do publicznej wiadomości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Daily Mirror": członkowie rodziny królewskiej planują regularnie odwiedzać Elżbietę II

Jak podał we wtorek tabloid "Daily Mirror", pozostali członkowie rodziny królewskiej uzgodnili między sobą, że będą regularnie odwiedzać królową, by po śmierci księcia Filipa nie czuła się tak bardzo samotna.

Pierwszymi gośćmi mają być jej córka księżniczka Anna oraz synowa, hrabina Wessexu Zofia. W najbliższych dniach na zamek w Windsorze mają przyjechać także syn, książę Andrzej, żona księcia Karola, Camilla oraz wnuczka Eugenia z niedawno urodzonym synem Augustem.

Z powodu żałoby po śmierci księcia Filipa, która w rodzinie królewskiej będzie obowiązywać do piątku, ponownie zrezygnowano z tradycyjnego salutu armatniego w Hyde Parku i w twierdzy Tower. Będący jedynym publicznym elementem obchodów dnia urodzin salut został odwołany także w zeszłym roku, wówczas z racji pandemii.

Odłożono również prezentację nowego portretu Elżbiety II. W tej sytuacji urodziny królowej zostaną jedynie uczczone okolicznościowymi wpisami w mediach społecznościowych, którym zapewne będzie towarzyszyła seria archiwalnych zdjęć.

Według źródeł z pałacu królewskiego Elżbieta II i tak nie planowała żadnych szczególnych obchodów swoich prywatnych urodzin, gdyż chciała, by uwagą była zwrócona na 100. urodziny księcia Filipa.

Królowa obchodzi urodziny dwa razy w roku

Królowa, tak jak jej poprzednicy, obchodzi urodziny dwa razy w roku – prywatnie w rocznicę faktycznego przyjścia na świat oraz publicznie - w drugą sobotę czerwca. Celem tego jest, by publiczne obchody mogły się odbywać wtedy, kiedy jest największa szansa na ładną pogodę.

Głównym punktem publicznych urodzin monarchów jest Trooping the Colour – uroczysta parada wojskowa w centrum Londynu i przegląd wojska. W paradzie zwykle bierze udział ok. 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków, a śledzą ją tysiące widzów.

Jeszcze przed śmiercią księcia Filipa Pałac Buckingham poinformował, że w tym roku parada się nie odbędzie – przynajmniej w tradycyjnej formie. W zeszłym roku zastąpiła ją miniparada na dziedzińcu zamku w Windsorze, w której niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała przed samą królową.

Na razie nie wiadomo, czy w związku ze śmiercią Filipa oficjalne obchody urodzin królowej się odbędą i jaką mogą mieć formę.

Kiedy powrót do obowiązków?

Pałac Buckingham potwierdził natomiast, że Elżbieta II weźmie udział w otwarciu nowej sesji parlamentu, co jest zaplanowane na 11 maja. Będzie to najprawdopodobniej pierwsze wydarzenie z udziałem królowej od śmierci jej męża.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia rano na zamku w Windsorze, na dwa miesiące przed swoimi 100. urodzinami. Mężem królowej był przez ponad 73 lata. Został pochowany w minioną sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Tagi:
Raporty: