Świat

Urodziny cztery dni przed masakrą. Lista ofiar

Świat


W masakrze w szkole podstawowej w Newtown, w stanie Connecticut, zginęło 20 uczniów, wśród których było 12 dziewczynek i 8 chłopców. Zginęło też 6 osób dorosłych, którymi były same kobiety - poinformował w sobotę naczelny lekarz sądowy stanu H. Wayne Carver.

Carver przedstawił na konferencji prasowej pełną listę ofiar, która liczy 28 osób (łącznie ze sprawcą i jego matką). Potwierdził, że sprawca, który popełnił samobójstwo, zastrzelił swoją matkę w domu, który znajduje się nieopodal szkoły.

Malutkie dzieci

Carver poinformował też, że dokonał już sekcji zwłok siedmiu ofiar. Sekcja zwłok sprawcy i jego matki zostanie dokonana w niedzielę. Dzieci, które poniosły śmierć, były w wieku 6-7 lat. Carver powiedział, że jedna z dziewczynek, która zginęła, obchodziła siódme urodziny zaledwie 4 dni przed masakrą. Wśród ofiar jest też sześć dorosłych kobiet w wieku 27-56 lat.

Sprawca jako głównego narzędzia zbrodni użył karabinu. Wszystkie ofiary zostały postrzelone wielokrotnie, od 3 do 11 razy. Funkcjonariusze policji przypuszczają, że 20-letni sprawca Adam Lanza mógł cierpieć na zaburzenia osobowości. Rodzina i znajomi charakteryzowali go jako inteligentnego, zamkniętego w sobie samotnika.

Wizyta prezydenta

Do Newtown przybędzie dziś pezydent Barack Obama, który spotka się z rodzinami ofiar piątkowej masakry - poinformował Biały Dom. Prezydent ma wygłosić przemówienie podczas wieczornej uroczystości ekumenicznej poświęconej pamięci ofiar i wziąć udział we wspólnym czuwaniu. W sobotnim cotygodniowym przemówieniu Obama wezwał do podjęcia "znaczących działań, które zapobiegłyby podobnym tragediom". Nie sprecyzował jednak ich charakteru.

Więcej kontroli

Po tragedii w szkole w Newtown, w której od kul szaleńca zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci, w Stanach Zjednoczonych ponownie odezwały się głosy domagające się zaostrzenia przepisów regulujących dostęp do broni palnej. Ojciec sprawcy masakry Peter Lanza wyraził w sobotę wielki smutek i współczucie dla rodzin ofiar. - Nasza rodzina dzieli rozpacz ze wszystkimi tymi, których dotknęła ta straszna tragedia - powiedział Lanza. Dodał, że cała rodzina "wciąż nie jest w stanie uwierzyć w to, co się stało".

Tragiczna lista

Oto lista ofiar opublikowana przez policję:

Charlotte Bacon (6 lat), Daniel Barden (7 lat), Olivia Engel (6 lat), Josephine Gay (7 lat), Ana M. Marquez-Greene (6 lat), Dylan Hockley (6 lat), Madeleine F. Hsu (6 lat), Catherine V. Hubbard (6 lat), Chase Kowalski (7 lat), Jesse Lewis (6 lat), James Mattioli (6 lat), Grace McDonnell (7 lat), Emilie Parker (6 lat), Jack Pinto, 0(6 lat), Noah Pozner (6 lat), Caroline Previdi (6 lat), Jessica Rekos (6 lat), Avielle Richman (6 lat), Benjamin Wheeler (6 lat), Allison N. Wyatt (6 lat), Rachel Davino (29 lat), Dawn Hocksprung (47 lat), Anne Marie Murphy (52 lata), Lauren Russeau (29 lat), Mary Sherlach (56 lat) i Victoria Soto (27 lat).

Wspominają bohaterstwo pracowników szkoły
Wspominają bohaterstwo pracowników szkołytvn24

Autor: mn/tr / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: