Świat

Uraz czaszkowo-mózgowy. Książę w stanie krytycznym

Świat

Aktualizacja:

Stan księcia Johana Friso, syna królowej Holandii Beatrix, członka holenderskiej rodziny królewskiej, wciąż jest krytyczny - poinformowali lekarze ze szpitala w Innsbrucku. W piątek w zachodniej Austrii księcia przysypała lawina podczas zjazdu ze stoku. Według agencji Reutera, przy łóżku Friso czuwa królowa oraz żona, Mabel Wisse Smit.

Według austriackiej agencji APA książę jeździł na nartach kilkadziesiąt metrów od wyznaczonych szlaków. Po zejściu lawiny znajdował się pod śniegiem przez 20 minut. Ratownicy reanimowali go, a następnie przetransportowali do szpitala w Innsbrucku. Według austriackiej telewizji ORF, książę doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. W piątek, niedługo po wypadku media informowały, że jego stan jest stabilny, choć zagrażający zdrowiu. Później agencja Reutera podała, że stan księcia jest krytyczny.

Według źródeł agencji, członek holenderskiej rodziny królewskiej jeździł na nartach w towarzystwie znajomego, gdy nagle na obu mężczyzn spadła lawina o szerokości 40 metrów i długości 30 metrów. Obaj znajdowali się kilkadziesiąt metrów od najbliższego szlaku uznanego za bezpieczny. Towarzysz księcia Friso nie ucierpiał.

Miał detektor lawinowy

Źródła bliskie rządowi i rodzinie królewskiej podały, że dopiero za parę dni lekarze będą mogli stwierdzić z całą pewnością, jak rozległych obrażeń doznał książę Friso.

Miejscowe służby podkreślają, że akcja ratunkowa trwała krótko i księcia udało się zlokalizować pod śniegiem "natychmiast". - Miał ze sobą detektor lawinowy i obowiązkową sondę lawinową. Oba urządzenia zdały egzamin. Sonda wydostała się na powierzchnię, a sygnał z detektora szybko namierzyli ratownicy - powiedział przedstawiciel miejscowych służb.

Nie stoi w kolejce do tronu

43-letni książę Johan Friso to drugi syn królowej Holandii i księcia Clausa. Od czasu swego kontrowersyjnego małżeństwa w 2004 roku Johan Friso nie jest już uwzględniany w sukcesji do tronu. Gdy w 2003 roku ogłosił swe zaręczyny z Mabel Wisse Smit, córką holenderskiego bankiera, w mediach pojawiły się pogłoski, że jego wybranka miała kiedyś romans z zastrzelonym w 1991 roku szefem mafii narkotykowej Klaasem Bruinsmą.

Chociaż dwór królewski zdementował te doniesienia, rząd Holandii odmówił zwrócenia się do parlamentu o zgodę na małżeństwo Johana Friso. Książę postawił mimo to na swoim i 24 kwietnia 2004 roku poślubił Mabel, rezygnując tym samym z prawa do sukcesji do tronu.

Miejscowość Lech w zachodniej Austrii, w której przebywał Johan Friso to zimowy kurort tradycyjnie odwiedzany od lat przez holenderską rodzinę królewską.

Sprawdź zimowe warunki w Austrii w portalu tvnmeteo.pl

Źródło: reuters, pap