Uniosą lawety z dna jeziora balonami

Widok na Narwik z północnego-wschoduT.K. Derry, "The Campaign in Norway"

Polskie przyczepy transportowe do moździerzy z okresu II wojny światowej wydobędą z jeziora pod Narwikiem norwescy żołnierze. Sprzęt wykorzystywany był w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Sprzęt ma trafić do muzeum w Polsce.

Cztery lawety do przewozu moździerzy oraz jeden pojazd na amunicję spoczywają na głębokości 5 metrów na dnie jeziora Jernvatnet. W okresie zimowym, kiedy spada poziom wody przyczepy są widoczne, ale wówczas nie jest możliwe ich przetransportowanie. Z tego powodu do próby wydobycia sprzętu ma dojść w sierpniu.

Lawety na balonach

- Nurkowie zejdą pod wodę i przyczepią do lawet duże balony. Ich napełnienie spowoduje, że lawety uniosą się. Następnie nasz batalion użyje łodzi i przeniesie je na zachodni kraniec jeziora - powiedział norweskiej telewizji NRK podpułkownik Jardar Gjoer z norweskich sił zbrojnych. Norwegowie wydobędą polski sprzęt w ramach ćwiczeń. Zrobią to na prośbę polskich władz. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem ambasadora w Oslo Stefana Czmura poprosiło stronę norweską o zbadanie możliwości wydobycia lawet i po ewentualnym sukcesie ich zwrot do Polski - poinformował Jędrzej Tomczak z wydziały polityki bezpieczeństwa MSZ.

Cenny zabytek historyczny

Według eksperta MSZ "przyczepy do moździerzy 220 mm są cennym zabytkiem historycznym i pamiątką po kampanii wrześniowej 1939 roku, przede wszystkim z uwagi na niewielką liczbę tych moździerzy w polskiej armii". W sprowadzenie lawet do Polski zaangażowane jest Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Chociaż jedna laweta u Norwegów?

Podpułkownik Gjoer ma nadzieję, że przynajmniej jeden z polskich pojazdów pozostanie jednak w Norwegii. - To część naszej lokalnej historii - uważa. Według niego laweta mogłaby zostać przekazana Muzeum Wojny Czerwonego Krzyża w Narwiku. Na północ Norwegii polską broń Niemcy przywieźli jako łup wojenny. Sprzęt miał służyć do obrony przed spodziewanym atakiem ze wschodu. Lawety zostały wyprodukowane dla polskiego wojska w fabryce Skody w Czechosłowacji przed II wojną światową.

Autor: ktom//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: T.K. Derry, "The Campaign in Norway"