TVN24 | Świat

Unijna ambasador ma 72 godziny na opuszczenie Wenezueli

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

W odwecie za nałożenie nowych sankcji władze Wenezueli zdecydowały w środę o wydaleniu szefowej unijnego przedstawiciela w tym kraju Isabel Brilhante. Dyplomatka została ogłoszona persona non grata już w lipcu 2020 roku w związku z poprzednią rundą sankcji przeciwko wenezuelskim urzędnikom, jednak ostatecznie decyzja o jej wydaleniu została odwołana.

- Dziś decyzją prezydenta Nicolasa Maduro wręczyliśmy Isabel Brilhante deklarację persona non grata - poinformował szef wenezuelskiej dyplomacji Jorge Arreaza. Jak dodał, Portugalka otrzymała 72 godziny na opuszczenie terytorium Wenezueli.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nabila Massrali, rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella powiedziała, że decyzja rządu Maduro "jedynie doprowadzi do dalszego izolowania się Wenezueli na arenie międzynarodowej". - Apelujemy o cofnięcie tej decyzji – dodała.

Decyzja władz w Caracas to odpowiedź na nową falę unijnych sankcji. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej zdecydowali o objęciu restrykcjami 19 wysokich rangą przedstawicieli reżimu Maduro, w tym generałów i sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w związku z wyborami do wenezuelskiego parlamentu z grudnia 2020 roku, które nie spełniały demokratycznych norm.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rayner Pena/PAP/EPA