Świat

Juncker: nie będzie nowych negocjacji w sprawie brexitu

Świat


Unijna "27" potwierdziła na swym szczycie, że mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej ma być tymczasowy, a rozmowy w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się tak szybko jak możliwe po zatwierdzeniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Pierwszy dzień unijnego szczytu w Brukseli zakończył się późnym wieczorem. Przez trzy godziny przywódcy zastanawiali się, jak odpowiedzieć na prośby premier Wielkiej Brytanii Theresy May o dodatkowe gwarancje w sprawie brexitu.

Premier May obawia się, że bez takich gwarancji "porozumienie rozwodowe" może nie zostać zaakceptowane przez Izbę Gmin. To dlatego, że część brytyjskich polityków obawia się, iż tzw. backstop, czyli mechanizm awaryjny przewidujący możliwość utworzenia unii celnej obejmującej UE i terytorium całego Zjednoczonego Królestwa, nie będzie tymczasowy.

Przywódcy "27" w przyjętym dokumencie dali jednak jasno do zrozumienia, że zawarte z Londynem w listopadzie porozumienie w sprawie brexitu nie podlega renegocjacji. Usunęli też znajdujący się wcześniej w projektach konkluzji zapis, który wskazywał na to, że "27" rozważy, czy można dać Londynowi takie dodatkowe prawne zapewnienia, które mogłyby ułatwić ratyfikację porozumienia w brytyjskiej Izbie Gmin.

Juncker: nie będzie nowych zobowiązań dla UE

- Nie będzie wiążących prawnie nowych zobowiązań nałożonych na Unię Europejską. To całkowicie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia odnośnie do tego, co zostało już uzgodnione, ale nie będzie nowych renegocjacji - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

Liderzy unijni starają się jednak uspokoić Brytyjczyków, że backstop ma służyć jako polisa ubezpieczeniowa i zapobiec twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną oraz zapewnić integralność jednolitego rynku. Rada Europejska podkreśla również, że gdyby jednak konieczne było jego uruchomienie, obowiązywałoby tymczasowo - to jest do czasu, aż zostałby on zastąpiony umową, która zapobiegnie powstaniu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Szef Komisji Europejskiej wskazywał jednak, że oczekiwania Brytyjczyków są ciągle niejasne. - Chcielibyśmy, żeby w ciągu kilku tygodni nasi brytyjscy przyjaciele przedstawili swoje oczekiwania wobec nas, ponieważ ta debata jest czasami mglista i nieprecyzyjna, a ja bym chciał wyjaśnień - mówił przewodniczący Komisji Europejskiej.

Unijni przywódcy podkreślają, że Unia Europejska chce dołożyć wszelkich starań, aby wynegocjować i szybko zawrzeć umowę, która zastąpiłaby mechanizm awaryjny, tak, żeby obowiązywał on nie dłużej niż "jest to absolutnie konieczne".

Przywódcy "27" podkreślają, że chcą w przyszłości nawiązać jak najbliższe partnerstwo ze Zjednoczonym Królestwem. Chodzi o przyszłą umowę o partnerstwie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

Kolejne kroki w drodze do BrexituPAP/Reuters

Juncker: nie ma rezultatów starań May

Wskazują w tym kontekście na swą gotowość do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji w sprawie tej umowy. Na tę kwestię położył nacisk podczas nocnej konferencji Juncker.

- Chciałbym rozpocząć negocjacje o przyszłych relacjach natychmiast po zatwierdzeniu porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przez Westminster i Parlament Europejski. Chcę udowodnić członkom Izby Gmin, że podchodzimy do tego poważnie. Zaczniemy te rozmowy natychmiast po podwójnym zatwierdzeniu tej umowy przez dwa parlamenty - powiedział szef KE.

Szef Komisji podkreślał, że premier Wielkiej Brytanii cały czas walczy uczciwie i odważnie, ale - zaznaczył - "nie daje to rezultatów". - Chcielibyśmy pokojowych relacji z Wielką Brytanią w nadchodzących latach. (...) Nie będzie wiążących prawnie nowych obowiązków nałożonych na UE. To całkowicie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia, do tego, co zostało uzgodnione, ale nie będzie renegocjacji - oświadczył.

Przywódcy unijni wezwali też do zintensyfikowania przygotowań na wypadek, gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie brexitu oraz przeanalizowania możliwych scenariuszy biorących pod uwagę różne konsekwencje opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

"19 grudnia Komisja Europejska opublikuje wszystkie informacje"

Juncker zapowiedział, że 19 grudnia Komisja Europejska poinformuje o scenariuszach na wypadek braku umowy z Wielką Brytanią. - Komisja Europejska opublikuje wszystkie przydatne informacje, które dotyczą przygotowań na wypadek braku porozumienia (w sprawie brexitu - red.). Chodzi o gotowość do tego - powiedział Juncker na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia obrad.

Autor: kb//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Tagi:
Raporty: