Świat

Unia uderzy w prezydenta Syrii

Świat

 
Prezydent Syrii jest persona non grata w UE

Unia Europejska zgodziła się zaostrzyć sankcje przeciwko Syrii, obejmując restrykcjami wizowymi m.in. prezydenta tego kraju Baszara el-Asada - poinformowały w poniedziałek unijne źródła dyplomatyczne. Decyzja ma zostać jutro ogłoszona oficjalnie w Dzienniku Urzędowym UE.

W czasie posiedzenia w Brukseli szefowie dyplomacji UE zdecydowali o objęciu przedstawicieli syryjskich władz, w tym prezydenta Asada, zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej, a także o zamrożeniu ich aktywów - poinformowali dyplomaci.

W ten sposób UE chce wywrzeć presję na władze w Damaszku, by zaprzestały brutalnego tłumienia antyrządowych protestów.

- Technicznie akt prawny został przyjęty - powiedział anonimowo jeden z unijnych dyplomatów. Zastrzegł, że sankcje wobec władz syryjskich będą dziś tematem dalszych rozmów unijnych ministrów.

Opublikują nazwiska

We wtorek nazwiska Asada, a także ok. 10 funkcjonariuszy reżimu mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wcześniej podobnymi sankcjami objęto 13 innych przedstawicieli syryjskich władz, w tym brata prezydenta i kilku jego kuzynów.

Demonstracje przeciwko autokratycznym rządom prezydenta Asada trwają w Syrii od połowy marca. Opozycja wciąż organizuje protesty, mimo że służby Asada tłumią je siłą, nie reagując na głosy oburzenia z zagranicy i międzynarodowe sankcje nałożone na najważniejszych funkcjonariuszy państwowych.

Syryjska organizacja praw człowieka, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, podała, że dysponuje imienną listą ponad 860 cywilów, zabitych przez syryjskie służby bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości