Unia przebuduje system finansowy


- Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - powiedział na zakończenie pierwszego dnia obrad szczytu UE w Brukseli prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Szczyt nie podjął jeszcze decyzji, czy wznowić negocjacje z Rosją.

Jak zapewnił Sarkozy, UE jest zdecydowana odpowiedzieć na światowy kryzys finansowy, a nie tylko stosować środki doraźne.

Dodał, że wszystkie 27 krajów UE poparło na szczycie decyzje krajów strefy euro podjęte w odpowiedzi na kryzys 12 października w Paryżu.

Ponadto wszystkie kraje UE zgodziły się na zwołanie przed końcem roku, nawet już w listopadzie, międzynarodowej konferencji na temat nowych zasad, na których oprą się światowe finanse. To "nowe Bretton Woods" - powiedział Sarkozy, nawiązując do konferencji z 1944 roku, która określiła zasady współczesnego systemu monetarnego i powołała do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Pakiet klimatyczny do końca roku?

Sarkozy, prezydent przewodzącej UE Francji, zaznaczył też, że obecny kryzys finansowy nie może stać się przeszkodą dla przyjęcia przez Wspólnotę ambitnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

- Nie chowajmy się za kryzysem. Ocieplenie klimatu występuje, czy jest kryzys, czy go nie ma - powiedział Sarkozy. Zaznaczył jednocześnie, że porozumienie w sprawie klimatu ma nastąpić za francuskiego przewodnictwa w UE, czyli do końca roku.

- Ustalony kalendarz to nie jest coś, z czego można zrezygnować. Krótki czas pomaga w znalezieniu dobrego kompromisu - ocenił francuski prezydent.

Polska grozi wetem

Polska domaga się, by w pracach nad pakietem klimatyczno-energeytcznym uwzględnić specyfikę polskiej gospodarki opartej na węglu. Zbudowała koalicję dziewięciu nowych krajów członkowskich UE, popierających polskie postulaty.

Premier Donald Tusk tłumaczył, że koszty wdrażania ambitnych celów tak, jak proponuje Komisja Europejska, mogą być zbyt duże. Zapowiedział, że jeśli nie będzie innego wyjścia, skorzysta z możliwości zawetowania wniosków końcowych.

Negocjacje z Rosją nierozstrzygnięte

Szczyt na razie nie podjął żadnej decyzji w sprawie wznowienia negocjacji z Rosją, choć Sarkozy nie ukrywa, że jest tego zwolennikiem.

- Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne Unii i pakiet klimatyczno-energetyczny, wydaje mi się bardziej inteligentne i interesujące, by rozmawiać z naszym sąsiadem - powiedział francuski prezydent.

W tym kontekście wspomniał o Litwie, "która jest całkowicie uzależniona od rosyjskich surowców". - Jak mam o tym mówić, skoro nie rozmawiamy z Rosją - pytał retorycznie.

Nic się nie zmieni do listopada

Brak decyzji nie oznacza, że przywódcy UE nie rozmawiali o stosunkach z Rosją. Były one omawiane podczas kolacji. Jednak w ocenie szefa luksemburskiego MSZ, zawieszone 1 września na specjalnym szczycie UE negocjacje z Rosją nie zostaną wznowione przynajmniej do połowy przyszłego miesiąca.

- Nic nie stanie się do 14 listopada - powiedział Jean Asselborn po kolacji.

W listopadzie odbędzie się w Nicei szczyt UE-Rosja.

Źródło: PAP