TVN24 | Świat

"Bardzo niewielki postęp" w rozmowach normalizujących w Brukseli

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Prezydent Serbii spotkał się w Brukseli z premierem Kosowa
Twitter/MiroslavLajcakPrezydent Serbii spotkał się w Brukseli z premierem Kosowa

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić spotkał się w poniedziałek w Brukseli z premierem Kosowa Albinem Kurtim. Rozmowy prowadzone pod auspicjami Unii Europejskiej nie przyniosły konkretnych rezultatów. Normalizacja stosunków między krajami jest warunkiem przystąpienia Serbii i Kosowa do Unii Europejskiej.

Miroslav Lajczak, specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw dialogu między Belgradem a Prisztiną powiedział, że spotkanie Aleksandara Vucicia z Albinem Kurtim "było trudne i pokazało bardzo różne podejścia obu stron do normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią". - W rezultacie osiągnęliśmy dziś bardzo niewielki postęp - oświadczył.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Omówiono kilka konkretnych propozycji. Ale jedynym rezultatem, jaki mogę dziś zakomunikować, jest to, że dialog będzie kontynuowany. Strony uzgodniły, że ich główni negocjatorzy będą odbywać comiesięczne spotkania, wspierane przez Unię Europejską, w celu omówienia bieżących problemów i przygotowania spotkań na wysokim szczeblu, w stosownych przypadkach - dodał.

Vuczić i Kurti mają znów spotkać się we wrześniu. Kosowo, była prowincja Serbii, ogłosiła niepodległość w 2008 roku. Uznały ją USA i większość krajów UE. Belgrad ma z kolei wsparcie Rosji i Chin.

Autor:asty//now

Źródło: PAP