Unijni przywódcy mają dyskutować o relacjach z USA

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Na szczycie unijnym zaplanowanym na 10-11 grudnia przywódcy mają rozmawiać na temat przyszłości relacji Unii Europejskiej z USA. Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał też zaprosić prezydenta elekta Joe Bidena na jeden z kolejnych szczytów UE w pierwszej połowie 2021 roku.

Jak przekazał brukselskim korespondentom wysoki urzędnik unijny, w poniedziałek temat relacji z USA pojawi się w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Podstawą rozmów ma być dokument, który zawiera pięć założeń. - Są to: walka z pandemią COVID-19, ożywienie gospodarcze, walka ze zmianami klimatu, wspieranie multilateralizmu i wspólnych wartości oraz promowanie pokoju i bezpieczeństwa - przekazał unijny urzędnik.

Jak dodał, w nadchodzącym tygodniu Michel będzie prowadził konsultacje na ten temat ze wszystkimi przywódcami UE.

Szczyt unijny w Brukseli zaplanowany jest na 10-11 grudnia.

Rada EuropejskaShutterstock

Źrodło: szef Rady Europejskiej zaprosił Bidena na unijny szczyt

Źródło poinformowało też, że przewodniczący Rady Europejskiej zaprosił prezydenta-elekta Joe Bidena na unijny szczyt w pierwszej połowie 2021 roku. Taką informację podawała też kilka dni temu agencja Reutera.

Z informacji przekazanych przez urzędnika wynika, że Michel jest w kontakcie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prowadzi rozmowy na temat jego uczestnictwa w unijnym szczycie z udziałem prezydenta USA.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock