TVN24 | Świat

Merkel, von der Leyen i Sassoli apelują o przyjęcie unijnego budżetu

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwali do jak najszybszego formalnego zatwierdzenia porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej oraz mechanizmu praworządności - poinformowała Komisja Europejska.

"Trójka przewodniczących z zadowoleniem przyjęła porozumienie osiągnięte wczoraj przez instytucje w rozmowach trójstronnych, a także porozumienie z zeszłego tygodnia w sprawie mechanizmu praworządności" - napisała Komisja po środowej wideokonferencji trojga liderów.

W komunikacie zaznaczono, że kanclerz sprawujących prezydencję Niemiec, szefowa Komisji i przewodniczący europarlamentu zwrócili uwagę, że nadszedł czas, by sfinalizować wszystkie niezbędne kroki, aby wieloletnie ramy finansowe i fundusz odbudowy mogły wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Przywódcy wezwali Parlament Europejski i Radę do jak najszybszego formalnego zatwierdzenia porozumień osiągniętych we wtorek i w zeszłym tygodniu. "Otworzy to drogę do formalnego przyjęcia wszystkich niezbędnych aktów prawnych i ratyfikacji na szczeblu krajowym tam gdzie jest to wymagane" - zaznaczono.

Troje liderów zwróciło uwagę, że powaga obecnej sytuacji epidemicznej i gospodarczej wyraźnie wskazuje na potrzebę szybkich, skoordynowanych i zdecydowanych działań Unii Europejskiej. Jak wskazali, wejście w życie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy jest bezwzględnym warunkiem wstępnym pomyślnego wyjścia z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego, ponieważ zapewnią one środki na sfinansowanie niezbędnych działań i programów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Polski i węgierski rząd krytykują mechanizm praworządności

Porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie Unii Europejskiej, które wypracowali ubiegłym tygodniu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę rozwiązania w tej sprawie. Z kolei Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Jak podała Komisja Europejska, Merkel, von der Leyen i Sassoli mają być w bliskim kontakcie przez najbliższe tygodnie, by monitorować postępy w przyjmowaniu aktów ustawodawczych i innych działań przygotowawczych.

Autor:asty//now

Źródło: PAP