TVN24 | Świat

Amerykanie wracają do min przeciwpiechotnych. Unia krytykuje: większość ofiar min to dzieci

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Zniesienie zakazu stosowania min przeciwpiechotnych przez amerykańską armię podważa globalne porozumienie w tej sprawie i jest nie do zaakceptowania przez Unią Europejską - oświadczyła rzeczniczka unijnej dyplomacji Virginie Battu-Henriksson.

- Decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o ponownym zezwoleniu na użycie min przeciwpiechotnych przez siły zbrojne USA poza Półwyspem Koreańskim podważa światową normę w sprawie min przeciwpiechotnych. To norma, która uratowała dziesiątki tysięcy ludzi w ciągu ostatnich 20 lat - podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka unijnej dyplomacji Virginie Battu-Henriksson.

Konwencję o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu podpisano w Ottawie w 1997 roku.

Jak przekonywała Battu-Henriksson, "większość ofiar min to dzieci". Przekonanie, że broń ta jest niezgodna z międzynarodowym prawem humanitarnym, skłoniło 164 państwa, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej do przystąpienia do Konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych. - Ich użycie w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i przez dowolny podmiot jest całkowicie niedopuszczalne dla Unii Europejskiej - zaznaczyła Battu-Henriksson.

Decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o ponownym zezwoleniu na użycie min przeciwpiechotnych przez siły zbrojne USA poza Półwyspem Koreańskim podważa światową normę w sprawie min przeciwpiechotnych. To norma, która uratowała dziesiątki tysięcy ludzi w ciągu ostatnich 20 lat

Jak dodała, zarówno Unia Europejska, jak i USA są głównymi dostawcami pomocy na rzecz wyeliminowania min na całym świecie, wspierają usuwanie min, edukację na temat związanego z nim ryzyka, dostarczają pomoc dla ofiar i zabiegają o niszczenie zapasów takiej broni.

- Ponowne zezwolenie na użycie min przeciwpiechotnych stoi nie tylko w bezpośredniej sprzeczności z tymi działaniami, ale także negatywnie wpływa na porządek międzynarodowy oparty na przepisach. Unia Europejska liczy na to, że USA pozostaną partnerem i głównym dostawcą pomocy na rzecz działań przeciw stosowaniu min - zaznaczyła rzeczniczka.

Unia Europejska potępia decyzję USA w sprawie dopuszczenia min przeciwpiechotnychGertrud Zach, U.S. Army/WIkimedia CC BY 2.0

USA zmieniają politykę w sprawie min przeciwpiechotnych

Stany Zjednoczone ogłosiły w miniony piątek, że zmieniają swoją politykę w sprawie min przeciwpiechotnych. Uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL) oceniła, że decyzja ta jest zdecydowanie sprzeczna z rolą USA jako największego podmiotu przyczyniającego się do eliminowania min na świecie.

Zakaz stosowania przez amerykańską armię min przeciwpiechotnych na całym świecie z wyjątkiem Półwyspu Koreańskiego został wprowadzony w 2014 roku przez prezydenta Baracka Obamę. Administracja Donalda Trumpa tłumaczy, że decyzja ta postawiła amerykańskie siły w "niekorzystnej pozycji w sytuacji konfliktu z naszymi wrogami" dlatego trzeba było ją zmienić.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gertrud Zach, U.S. Army/WIkimedia CC BY 2.0