Komisja Europejska: Unia gotowa na brexit z umową lub bez

Świat


Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Margaritis Schinas w wydanym oświadczeniu przyznał, że Komisja Europejska "przyjęła do wiadomości głosowanie w Izbie Gmin dzisiejszego wieczoru".

Jego zdaniem istnieją tylko dwa sposoby opuszczenia UE: z umową lub bez. "UE jest przygotowana na oba" - zadeklarował rzecznik KE.

"Żeby wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy głosować przeciwko scenariuszowi brexitu bez umowy - trzeba zgodzić się na umowę. Uzgodniliśmy umowę z premier (Wielkiej Brytanii - red.), a UE jest gotowa ją podpisać" - napisał rzecznik.

Brexit coraz bliżej

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w środę wieczorem za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278 (różnica 43 głosów).

W czwartek posłowie będą mogli zdecydować o ewentualnym wydłużeniu procesu opuszczenia Wspólnoty i opóźnieniu brexitu.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od opinii Izby Gmin, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: