TVN24 | Świat

Fidesz opuszcza Europejską Partię Ludową

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Fidesz, ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, rezygnuje z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej. Wcześniej węgierska partia opuściła frakcję EPL w Parlamencie Europejskim.

Partia Viktora Orbana przesłała list do sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White'a. "Fidesz nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i w związku z tym rezygnuje (z niego – red.), zgodnie z artykułem 9 statutu" – czytamy w liście przesłanym przez węgierskie ugrupowanie na ręce sekretarza generalnego EPL.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kopię pisma zamieściła na swoim profilu na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak. 

Deputowani Fideszu opuścili frakcję EPL na początku marca

3 marca Europejska Partia Ludowa przyjęła kwalifikowaną większością głosów (84,1 proc.) zmiany w regulaminie. Nowe zasady określają procedury związane z członkostwem w grupie oraz warunki, na jakich mogą mieć miejsce zawieszenia i wyłączenia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami eurodeputowani Fideszu w odpowiedzi na akceptację zmian opuścili frakcję. "Jest to antydemokratyczne, niesprawiedliwe i nie do zaakceptowania" – napisano w liście podpisanym przez premiera Viktora Orbana. W piśmie wskazano, że "rozczarowującym" jest fakt, iż gdy Europa zmaga się z pandemią COVID-19, Europejska Partia Ludowa zajęta jest ograniczaniem praw swoich własnych członków.

Członkostwo Fideszu w EPL zostało zawieszone wiosną 2019 roku, europosłowie tej partii nadal zasiadali jednak we frakcji EPL w Parlamencie Europejskim do początku marca 2021.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP