"Ciemnoczerwone" strefy, certyfikaty szczepień, dostawy szczepionek. Ustalenia unijnego szczytu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W ramach czwartkowego wideoszczytu Unii Europejskiej ustalono wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń i utrzymanie otwartych granic wewnętrznych. Podkreślono również przekonanie, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek. - Im dłużej wirus krąży po świecie, tym większa szansa na mutacje i większe ryzyko dla naszego zdrowia – podsumowała von der Leyen.

JAK I GDZIE ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19? SPRAWDŹ

Podczas ponad czterogodzinnego spotkania online unijni przywódcy rozmawiali o tym, jak wspólnie odpowiedzieć na nowe wyzwania pandemii - ograniczenia w dostawach szczepionek, nowe odmiany COVID-19 czy propozycje wprowadzenia certyfikatów szczepień. Jedną z najnowszych propozycji, o której poinformowała na konferencji po spotkaniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jest wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w Unii Europejskiej tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków COVID-19.

"Ciemnoczerwone" strefy

- W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujących ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe – powiedziała Ursula von der Leyen. Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być "mocno odradzane".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ursula von der Leyen powiedziała również, że Komisja Europejska przedstawi propozycję dotyczącą tych nowych stref i obostrzeń, które powinny obowiązywać w związku z nimi, a jej szczegóły zostaną przedyskutowane z krajami członkowskimi. Zaznaczyła, ze jednocześnie kluczową kwestią pozostaje to, aby wspólny rynek nadal działał, tak więc pracownicy, wykonujący ważne służbowe podróże, mieliby możliwość swobodnego przekraczania granic.

Dostawy szczepionek

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła też, że w Unii Europejskiej rosną obawy z powodu nowych odmian koronawirusa. - Mamy powody do nadziei z powodu szczepionek, ale też powody do poważnych obaw z powodu nowych odmian wirusa. Musimy zagwarantować dostawy szczepionek i musimy zapewnić szybkie i efektywne wykorzystanie dostępnych szczepionek - powiedziała.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel w tym kontekście podkreślił, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować swoje zobowiązania w kwestii terminów dostaw preparatów. - Przywódcy chcą, żeby szczepienia zostały przyspieszone. W związku z tym zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek, podjęte przez koncerny, muszą być dochowane. Przywódcy podkreślili, że szczepionki powinny być dystrybuowane w tym samym czasie - powiedział Belg. - Wszystkie możliwe środki będą brane pod uwagę, żeby zapewnić szybkie dostawy (...) i żeby uniknąć opóźnień - dodał, nie wyjaśniając, jakie to mogłyby być środki.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Certyfikaty szczepień

Tematem wideoszczytu były też certyfikaty szczepień, czyli dokumenty poświadczające, że dana osoba przyjęła szczepionkę. Ten temat w ostatnich dniach wywoływał sporo kontrowersji w Unii. Pojawiały się obawy, że takie dokumenty byłyby wymagane na przykład przed wejściem na pokład samolotu czy do restauracji.

Michel na konferencji prasowej oznajmił, że certyfikaty szczepień będą mogły być na początku wykorzystane tylko do celów medycznych. - Myślę, że powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte - dodał.

Wskazał też, iż przywódcy Unii są przekonani, że Unia Europejska powinna zachować otwarte granice, żeby zagwarantować dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego. - Jednocześnie, w przypadku nieistotnych podróży, restrykcje powinny być brane pod uwagę - zaznaczył.

Granice

Von der Leyen podkreśliła, że jeśli chodzi o granice zewnętrzne, Komisja zaproponuje dodatkowe środki bezpieczeństwa. - Dla osób podróżujących z krajów pozaunijnych w istotnych sprawach będziemy na przykład wymagali testów przed opuszczeniem tego państwa – zaznaczyła. Stwierdziła również, że za kilka miesięcy Unia Europejska będzie miała więcej dawek szczepionki, niż może wykorzystać.

- Szczepionkami BioNTech i Moderny możemy zaszczepić do 85 procent populacji Unii Europejskiej. To 380 milionów ludzi. W tym samym czasie inne, biedniejsze, części świata czują się zostawione z tyłu, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek – powiedziała, wskazując, że w przyszłości UE będzie się dzielić szczepionkami z innymi krajami poprzez unijny mechanizm wsparcia. - Im dłużej wirus krąży po świecie, tym większa szansa na mutacje i większe ryzyko dla naszego zdrowia. Dlatego w naszym własnym interesie jest to, aby dzielić się szczepionkami z innymi regionami świata – podsumowała von der Leyen.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: