"Budowanie Unii równości jest jednym z głównych priorytetów". W listopadzie strategia w sprawie LGBT

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
Von der Leyen: w Unii Europejskiej nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT" TVN24
wideo 2/5
TVN24Von der Leyen: w Unii Europejskiej nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT"

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand przekazał, że instytucja przedstawi w listopadzie strategię dotyczącą równości osób LGBTI+. - Budowanie Unii równości jest jednym z głównych priorytetów przewodniczącej Ursuli von der Leyen - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w swoim środowym przemówieniu w Parlamencie Europejskim zapowiedziała, że w ramach strategii wzmocnienia praw osób LGBTQI będzie dążyć "do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w UE". - Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju - mówiła.

Jej słowa wywołały sporo emocji, ale ani ona sama, ani Komisja Europejska nie wyjaśniły, co się dokładnie za nimi kryje. - Budowanie Unii równości jest jednym z głównych priorytetów przewodniczącej von der Leyen. Dlatego w listopadzie 2020 roku Komisja przyjmie strategię równości osób LGBTI+, w której zostanie przedstawionych więcej szczegółów na temat tej konkretnej inicjatywy - przekazał rzecznik KE Christian Wigand.

"To są podstawowe prawa obywatelskie, ale także coś, co nie podlega żadnym znakom zapytania"

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli pisała w środę na Twitterze, że strategią równości KE chce wzmocnić prawa osób LGBTQI poprzez wzajemne uznawanie praw rodzinnych, ochronę przed nienawiścią, a także działania nakierowane na to, "by cała UE była strefą afirmacji człowieczeństwa".

Zapowiedzi von der Leyen skrytykowali politycy PiS. Współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko zaznaczył, że sprawy światopoglądowe nie są przedmiotem regulacji europejskich, a wszelkie zmiany w tym zakresie, to gwałt na unijnych traktatach.

CZYTAJ TAKŻE: Gest solidarności europarlamentarzystów z osobami LGBTI w Polsce. "Możecie liczyć na nasze wsparcie" >>>

Inne zdanie mają eurodeputowani lewicy oraz PO. - To są podstawowe prawa obywatelskie, ale także coś, co nie podlega żadnym znakom zapytania. (...) Kiedy ktoś neguje coś oczywistego, to jest mi po prostu wstyd. Wydaje mi się, że trzeba wykreślić Polskę z tego rodzaju wątpliwości. Naprawdę czas najwyższy na to, żeby wiedząc, że jesteśmy różni, mieli świadomość tego, że mamy równe prawa - mówił dziennikarzom szef delegacji Platformy Obywatelskiej w PE Andrzej Halicki.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock