TVN24 | Świat

UNHCR: około pół miliona nowych uchodźców z Afganistanu może szukać schronienia za granicą

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Nawet pół miliona Afgańczyków może próbować uciec z ogarniętej kryzysem ojczyzny – szacuje Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Agenda ONZ zaapelowała w piątek do krajów sąsiadujących o pozostawienie granic z Afganistanem otwartych dla uchodźców.

- Przygotowujemy się w najgorszym przypadku na około 500 tysięcy nowych uchodźców w tym regionie - oświadczyła Kelly Clements, zastępczyni Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). - Mimo że teraz nie widzimy dużych fal afgańskich uchodźców, sytuacja wewnątrz Afganistanu rozwija się szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać – dodała Kelly Clements.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przedstawiciele UNHCR przypomnieli, że na świecie obecnie już jest 2,2 mln Afgańczyków o statusie uchodźcy, większość z nich schroniła się w Pakistanie i Iranie.

Rozmowy na temat działań ws. przyszłych Afgańskich uchodźców

Z danych UNHCR wynika, że poza Afgańczykami uciekającymi przed wojną poza granice ojczyzny, 558 tysięcy osób to tak zwani uchodźcy wewnętrzni.

Na konferencji Clements poinformowała, że Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców Filippo Grandi odbył już rozmowy z szefową Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen i innymi donatorami na temat finansowania działań zapewnianiających schronienie i opiekę nad przyszłymi Afgańskimi uchodźcami.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP