Świat

Umowa ws. tarczy będzie jeszcze długo negocjowana

Świat

Aktualizacja:
Trzeci dzień wizyty Reagana
TVN24Trzeci dzień wizyty Reagana

- Umowa ws. budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce nie została zawarta i będzie negocjowana jeszcze przez wiele miesięcy - poinformował prezydent Lech Kaczyński. Podczas ostatniego dnia wizyty w USA Kaczyński zaprosił do naszego kraju amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha.

Głowa polskiego państwa w czasie wizyty wręczyła również Order Orła Białego pośmiertnie przyznany Ronaldowi Reaganowi, jego żonie Nancy. Najwyższe polskie odznaczenie Reagan otrzymał za aktywne wspieranie dążenia do obalenia komunizmu w naszym kraju. Uroczystość miała miejsce podczas uroczystego obiadu w bibliotece założonej przez byłego prezydenta USA.

Później prezydent uda się do bazy wojskowej Vandenberg, gdzie odbywają się próby przechwytywania rakiet balistycznych. Baza tego typu miałaby powstać w Polsce w ramach tarczy antyrakietowej. A, jak mówił sam Lech Kaczyński po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem George'em W. Bushem, sprawa umieszczenia tarczy antyrakietowej jest już "praktycznie przesądzona." Dodaje jednak, że problemów do omówienia wciąż jest jeszcze bardzo dużo. Zdementował natomiast pogłoski o zawarciu ostatecznej umowy ws. tarczy. - To nieprawda. Rozmowy w tej sprawie będą trwały jeszcze przez wiele miesięcy - dodał Lech Kaczyński.

Prezydent Kaczyński zaprosił podczas wizyty w Stanach zjednoczonych prezydenta USA George'a W. Busha do odwiedzenia Polski w 2008 roku. Zaznaczył, że o wizycie Busha w naszym kraju mówił już z prezydentem USA podczas kilkugodzinnego spotkania w na Helu 8 czerwca.

Już wcześniej nieoficjalne źródła w Kancelarii Prezydenta informowały, że podczas wizyty w Juracie amerykański przywódca powiedział, iż chciałby przyjechać do naszego kraju jeszcze raz, w 2008 roku.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24