Świat

Umowa o tarczy antyrakietowej jeszcze w tym tygodniu

Świat

Aktualizacja:

Stany Zjednoczone i Polska podpiszą umowę o elementach amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej w pierwszej połowie tygodnia - wynika z wypowiedzi amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezy Rice.

- W celu podpisania umowy o obronie antyrakietowej przyjadę do Polski w nadchodzących dniach, po spotkaniu [ministrów spraw zagranicznych] NATO - zapowiedziała Rice. Zgodnie z natowskim kalendarzem, szefowie dyplomacji 26 państw spotkają się na specjalnym posiedzeniu poświęconym konfliktowi kaukaskiemu już we wtorek w Brukseli.

Wstępna umowa o tarczy antyrakietowej została parafowana 14 sierpnia. W imieniu Polski inicjały złożył Andrzej Kremer, wicemister spraw zagranicznych. Stronę amerykańską reprezentował John Rood, główny negocjator.

W obronie przeciw "państwom-bandyckim"

Amerykanie utrzymują, że system antyrakietowy, choć nadal nie operacyjny, będzie miał za zadanie ochronę Stanów Zjednoczonych i większej części Europy przez rosnącym zagrożeniem atakiem rakietowym tzw. państw bandyckich, do których zaliczane są m.in. Iran i Korea Północna.

- To porozumienie jest ważnym krokiem naprzód w naszych wysiłkach zmierzających do obrony Stanów Zjednoczonych i naszych europejskich sojuszników przed rosnącym zagrożeniem spowodowanym rozprzestrzenianiem rakiet balistycznych - powiedział rzecznik departamentu stanu USA Sean McCormack.

Umieszczeniu elementów systemu obrony antyrakietowej w Polsce jest przeciwna Rosja. Kreml uważa, że tarcza jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: TVN24, PAP