"Uleczenie" ofiar księży pedofilów priorytetem dla Kościoła

TVN24

Aktualizacja:
EPABenedykt XVI mówił o potrzebie głębokiej odnowy Kościoła

Benedykt XVI w przesłaniu do biskupów z całego świata uczestniczących w rozpoczętym w poniedziałek w Rzymie sympozjum na temat skandalu pedofilii wskazał, że "uleczenie" ofiar nadużyć musi być priorytetową troską Kościoła i iść w parze z jego odnową.

Wielkie czterodniowe międzynarodowe sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" z udziałem biskupów ze 110 krajowych konferencji episkopatów oraz przełożonych 30 zakonów odbywa się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. To pierwsza w historii Kościoła taka narada biskupów, zwołana przy wsparciu Watykanu.

Sympozjum otworzył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada. Obrady rozpoczęto zaś od odczytania przesłania wystosowanego w imieniu papieża przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone do rektora Uniwersytetu księdza Francois-Xaviera Dumortiera.

Uzdrowienie ofiar musi być priorytetową troską wspólnoty chrześcijańskiej i musi iść w parze z głęboką odnową Kościoła na każdym szczeblu. Benedykt XVI

Benedykt XVI zapewnił o swych modlitwach za tę ważną, jak podkreślił, inicjatywę. Papież "prosi Boga, aby dzięki waszym obradom wielu biskupów i przełożonych zakonnych z całego świata otrzymało pomoc, by odpowiedzieć w prawdziwie chrześcijański sposób na tragedię wykorzystywania dzieci" - głosi przesłanie. Benedykt XVI przypomniał: - Uzdrowienie ofiar musi być priorytetową troską wspólnoty chrześcijańskiej i musi iść w parze z głęboką odnową Kościoła na każdym szczeblu".

Ewangeliczna miłość

"Ojciec Święty wspiera i zachęca do każdego wysiłku, by odpowiedzieć z ewangeliczną miłością na wyzwanie zapewnienia dzieciom i bezbronnym dorosłym środowiska kościelnego sprzyjającego ich ludzkiemu i duchowemu wzrostowi" - podkreślono. Papież wezwał uczestników sympozjum, by nakreślili "szeroki wachlarz inicjatyw na rzecz krzewienia w Kościele zdecydowanej kultury skutecznej ochrony oraz wspierania ofiar".

Przedstawiciele z Polski

Z Polski na obrady przyjechał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek. Jest także przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz oraz wicegenerał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych ojciec Jerzy Norel.

9 lutego w podsumowaniu obrad sympozjum na konferencji prasowej udział weźmie ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

olsz/tr

Źródło: PAP