Ukraiński wywiad: Rosjanie masowo zwracają się z pytaniami, jak się poddać

Autor:
js/dap
Źródło:
PAP

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował we wtorek o masowych zapytaniach ze strony żołnierzy rosyjskich dotyczących trafienia do niewoli ukraińskiej. Dodał, że na uruchomioną infolinię dzwonią zarówno żołnierze będący na froncie, jak i dopiero zmobilizowani.

Jusow, którego cytuje portal Ukraińska Prawda, mówił o Rosjanach dzwoniących na specjalną infolinię uruchomioną przez stronę ukraińską na temat sposobów kapitulacji. - Zaczęli dzwonić nie tylko żołnierze, którzy przebywają na terytorium Ukrainy w ramach armii okupacyjnej, ale też ci, których dopiero co zmobilizowano i jeszcze przebywają na terytorium Federacji Rosyjskiej, albo ich krewni - powiedział Jusow. Jak dodał, zwracają się też "ludzie, którzy podejrzewają, iż mogą zostać zmobilizowani i na wszelki wypadek zasięgają informacji".

Przedstawiciel HUR przekazał, że w ciągu kilku tygodni odnotowano ponad dwa tysiące takich zgłoszeń. Wyjaśnił, że chodzi o okres po udanej kontrofensywie armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim i po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Częściową mobilizację ogłoszono w Rosji 21 września.

Infolinia, którą uruchomiły władze ukraińskie, służy do udzielania porad, jak prawidłowo skapitulować i dostać się do niewoli. Strona ukraińska zapewnia Rosjan, że jako jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi.

CZYTAJ: W Rosji wzrosła sprzedaż biletów lotniczych w jedną stronę. "Liczby te są dość niezwykłe"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości