Ukraińcy zniszczyli dwa Grady. Kto zbombardował Donieck?


Ukraińskie wojska zaciskają pierścień wokół separatystów na wschodzie Ukrainy - podały w środę władze Ukrainy. Armia w środę prowadziła ofensywne działania w rejonie kontrolowanych przez separatystów Ługańska, Ałczewska i Stachanowa. W środę wojsko zniszczyło m.in. dwie wyrzutnie typu Grad. Nadal z terytorium Rosji dokonywany jest ostrzał artyleryjski i moździerzowy.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poinformowała, że ukraińskie siły zaciskają pierścień wokół pozycji rebeliantów między Donieckiem a Ługańskiem, dwoma największymi miastami regionu.

Ostrzał separatystów

Najtrudniejsza sytuacja dla Ukraińców panuje w rejonie Doniecka, Ługańska, Stachanowa, Ałczewska i Gorłówki - podał na Facebooku Dmytro Tymczuk, były wojskowy z ukraińskiego Centrum Badań Wojenno-Politycznych. "Separatyści podejmują próby przeciwko blokadzie ich sił" - napisał Tymczuk.

Ukraińska armia podała, że jej żołnierze w czasie rozpoznania wpadli w zasadzkę w rejonie Iłowajska (obwód doniecki), ale nie ma szczegółowych informacji. Poinformowano także, że w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło 18 ukraińskich wojskowych, a ponad 50 zostało rannych.

Separatyści dokonali ostrzału ukraińskiej armii z wyrzutni rakietowych typu Grad. "Dzięki skutecznemu działaniu jednostka wydostała się spod ognia bez szwanku" - napisał Tymczuk.

25 starć

W ciągu ostatniej doby wojska Ukrainy ścierały się z rebeliantami 25 razy. Były również ostrzeliwane w miejscowościach przygranicznych, z terytorium sąsiadującej z Ukrainą Federacji Rosyjskiej - przekazano.

Separatyści atakowali z moździerzy m.in. w rejonie Sabówki (obwód ługański), Andrijewki i Krasnego Jaru. Rejon petropawliwski został ostrzelany z systemu Grad znajdującego się na terytorium Federacji Rosyjskiej - podała RBNiO.

Rzecznik Rady Andrij Łysenko zdementował doniesienia lokalnych władz o dokonanym przez lotnictwo ataku na Donieck. - Ukraińskie lotnictwo nie bombarduje Doniecka, Ługańska ani innych miejscowości – podkreślił.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Ukrainy przypomina, że ludność może zgłaszać telefonicznie pozycje separatystów pod specjalnymi numerami.

Mapa działań na froncie z 6 sierpniaMSW Ukrainy

Autor: pk//gak/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA, RBNiO

Tagi:
Raporty: